لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۹

گزارش سال ۲۰۲۰ سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز؛ اشاره به کشتن روح الله زم «با روش قدیمی و وحشتناک»


قاضی صلواتی که تحت تحریم‌های آمریکا است، حکم اعدام روح الله زم را صادر کرده بود.
قاضی صلواتی که تحت تحریم‌های آمریکا است، حکم اعدام روح الله زم را صادر کرده بود.

سازمان گزارشگران بدون مرز که یک نهاد بین المللی نظارت بر آزادی بیان است، گزارش سال ۲۰۲۰ خود درباره خشونت و بدرفتاری علیه خبرنگاران را منتشر کرد. در بخشی از این گزارش به اعدام روح الله زم، مدیر سایت خبری و تلگرام آمدنیوز، نیز اشاره شده است.

در این گزارش که دوشنبه شب ۸ دی ماه منتشر شد، آمده است: «بر اساس بخش دوم بیلان سالانه گزارش‌گران بدون مرز [که] در مورد خشونت و بدرفتاری علیه خبرنگاران به نشر رسیده، ۵۰ خبرنگار در سال ۲۰۲۰ میلادی در سراسر جهان کشته شدند. در حالی‌که آمار خبرنگارانی که در کشورهای جنگزده کشته شده‌اند کاهش یافته است، خبرنگاران بیشتری در کشورهایی که در حال جنگ نیستند، کشته می‌شوند.»

در بخش ایران این گزارش آمده است:‌ «در ایران، روح الله زم مدیر سایت خبری و کانال تلگرام آمدنیوز بعد از آن که در یک محاکمه غیرعادلانه محکوم شد، به دار آویخته شد. هرچند اعدام در ایران رایج است، اما در طی ۳۰ سال این اولین باری است که یک خبرنگار با روش قدیمی و وحشتناک اعدام می‌شود.»

این گزارش می‌افزاید: «زم مدیر سایت خبری و تلگرام آمدنیوز بود و به عنوان پناهنده در فرانسه زندگی می‌کرد. او در جریان سفر به عراق از سوی عوامل سپاه پاسداران ربوده شد و به زور به ایران بازگردانده شد. در آنجا وی طی یک محاکمه ناعادلانه به جرم مفسد فی الأرض یکی از جدی‌ترین اتهاماتی که از سوی دادگاه های انقلابی ایران علیه روزنامه‌نگاران مطرح می‌شود، به مرگ محکوم شد. در ۳۰ سال گذشته هیچ خبرنگاری قربانی چنین مجازات قدیمی و وحشتزا نشده بود. اعدام زم تایید کننده این است که ایران به عنوان کشوری رکورددار در کشتن بسیاری از خبرنگاران در نیم سده گذشته بوده است.»

مایک پمپئو، ویر خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۲۴ آذر در توئیتر خود نوشت: «ایالات متحده اعدام ناعادلانه و وحشیانه روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ایرانی، را که خارج از مرز توسط رژیم ربوده شد، شدیدا محکوم می‌کند.»

پیشتر نیز جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت آینده جو بایدن، ضمن محکوم‌کردن اعدام روح‌الله زم، گفت که دولت آینده آمریکا در ائتلاف با شرکای خود، در برابر «اقدامات ضد حقوق بشری رژیم ایران» خواهد ایستاد.

XS
SM
MD
LG