لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

حسن روحانی: در خوزستان برای احتیاط در شهریور «آب کمتر از معمول رها شده» است


حسن روحانی - آرشیو
حسن روحانی - آرشیو

حسن روحانی درباره اعتراضات گسترده که طی یک هفته گذشته در استان خوزستان جریان دارد، گفت که «اعتراض و انتقاد در چارچوب قانون اشکالی ندارد» و «مردم حق دارند به خیابان بیایند»، اما او گفت که «مردم این استان را با عده‌ای که شعار ناصحیح می‌دهند باید جدا کرد.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز پنج‌شنبه ۳۱ تیر گفت ۵۲ درصدی بارندگی امسال کاهش یافته، دما افزایش یافته و آب پشت سدها کم شده است. او گفت «استخراج رمزارز باعث مصرف بیشتر برق شده است.»

روحانی گفت: «به خاطر کشت پاییزی و احتیاط برای پایان شهریور»، در استان خوزستان «آب کمتر از معمول رها شده» است.

روحانی با اعلام این که دولت در هشت سال ریاست جمهوری او طرح‌های گوناگون مثل «فاضلاب و آب آشامیدنی و احیای زمین‌های کشاورزی» در این استان انجام داده است، گفت ۲۹۵ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی در استان خوزستان احیا شده است.

بسیاری از مناطق خوزستان با تانکر آبرسانی شده است و کشاورزان به شرایط آب‌رسانی به زمین‌های کشاورزی اعتراض دارند.

با گذشت بیش از یک هفته از اعتراض‌ها، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، از اظهارنظر رسمی در این باره خودداری کرده است. اما روز چهارشنبه در حساب اینستاگرامش اظهارات سال‌ها قبل او به اشتراک گذاشته شد که به مسئولان گفته بود: «وظیفه دارند به مشکلات خوزستان رسیدگی کنند.»

معترضان خوزستانی و حامیان آنها در شهرهایی مانند تهران و کرج در روزهای گذشته شعارهای تندی علیه جمهوری اسلامی و آیت‌الله خامنه‌ای سر داده‌اند.

دادستانی عمومی و انقلاب اسلامی خوزستان با صدور بیانیه‌ای معترضان را تهدید به مقابله «قاطعانه» کرد و به آنها هشدار داد صف خود را «از صف ضد انقلاب» جدا کنند.

اما علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در توئیتی مدعی شد که «به نیروهای امنیتی دستور داده شد بازداشتی‌های حوادث اخیر خوزستان که عمل مجرمانه‌ای نداشته‌اند به سرعت آزاد شوند.»

او نوشته است «اعتراض حق طبیعی و قابل پذیرش در جمهوری اسلامی است. مردم اجازه نمی‌دهند مشکلات داخلی بستر سوء استفاده معاندین شود.»

گزارش‌ها در ایران از کشته و مجروح شدن شماری از معترضان در شهرهای مختلف ایران و بازداشت گروه دیگری از آنها حکایت دارد.

با این حال دامنه اعتراض‌ها از خوزستان فراتر رفته است و در نقاطی مانند یزدانشهر اصفهان و کرج شعارهایی در حمایت از معترضان خوزستانی سر داده شد.

XS
SM
MD
LG