لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۳

اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان برای هفتمین روز ادامه یافت؛ حمایت آمریکا از حق تجمع مسالمت آمیز مردم ایران


حضور ماشین ضدشورش یگان ویژه در سوسنگرد - چهارشنبه شب
حضور ماشین ضدشورش یگان ویژه در سوسنگرد - چهارشنبه شب

اعتراضات گسترده در خوزستان نسبت به بی‌آبی برای هفتمین روز ادامه یافت و بنا بر گزارش‌های شهروند-خبرنگاران، روز چهارشنبه ۳۰ تیر نیز اعتراضات در شهرهای مختلف استان از جمله در سوسنگرد برگزار شده است. همچنین اینترنت در این منطقه با اختلال مواجه است.

گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی همچنین از برگزاری اعتراضاتی در استان اصفهان و در حمایت از معترضان خوزستانی‌ حکایت دارد.

از سوی دیگر، حسن نبوتی، سرپرست فرمانداری شهرستان ایذه روز چهارشنبه با تایید کشته شدن یک نفر از معترضان در جریان اعتراض‌های سه‌شنبه شب در ایذه مدعی شد وی ابتدا زخمی شد و بعد از انتقال به بیمارستان توسط یک دستگاه خودرو شخصی فوت کرده است. او گفت «نحوه مجروح شدن» این جان‌باخته و «هویت ضارب یا ضاربین در دست بررسی است.»

نبوتی با تکذیب کشته شدن سه نفر از معترضان در تجمع های ایذه مدعی شد ۱۴مامور نیروی انتظامی مجروح و در بیمارستان بستری شده‌اند. سرپرست فرمانداری ایذه کشته شدن سه معترض در روز سه‌شنبه را تکذیب کرد. مقامات ایران طبق روال گذشته برای پوشش آزادانه و میدانی اخبار اعتراضات محدودیت گذاشته‌اند.

انتشار تصاویری از تداوم اعتراضات در روز چهارشنبه

در هفتمین روز از اعتراضات به بی‌آبی در خوزستان، تجمعات به این استان محدود نماند.

گزارش‌های تصویری نشان می‌دهد که گروهی از مردم یزدانشهر اصفهان روز چهارشنبه در حمایت از خوزستانی‌ها تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

معترضان در مسجد سلیمان نیز در هفتمین روز از اعتراضات شعار دادند: «نیروی انتظامی حمایت حمایت»

ویدئویی نیز منتشر شده است که گفته می‌شود شکل‌گیری اعتراضات در روز چهارشنبه در کرمانشاه را نشان می‌دهد.

ویدئوی دیگری از اعتراضات در مسجد سلیمان نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که راوی زمان آن را ۳۰ تیر اعلام می‌کند.

روز چهارشنبه در میدان آزادی تهران نیز آنطور که برخی از کاربران توییتر گزارش کرده اند، نیروهای ویژه همراه با خودروها و تجهیزاتی که به نظر می رسد برای مقابله احتمالی با معترضان باشد، مستقر شدند.

  • حمایت آمریکا از حق تجمع مسالمت‌آمیز مردم ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۳۰ تیر در نشست خبری روزانه خود اعلام کرد آمریکا تحولات جاری در خوزستان را از نزدیک دنبال و از حق مردم ایران در برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان حمایت می‌کند.

ند پرایس با بیان این که واشنگتن در جریان گزارش‌ها در مورد تیراندازی نیروهای انتظامی به معترضان نیز قرار دارد، گفت: «ما از حقوق مردم ایران برای تجمع مسالمت آمیز و بیان خواسته خود، مانند هر مردم دیگری، حمایت می‌کنیم.»

نماینده ایالت نیویورک در مجلس نمایندگان ایالات متحده نیز پیشتر در روز چهارشنبه، ضمن حمایت از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران، حمله به معترضان توسط حکومت را قویا محکوم کرد.

کلادیا تنی در توییتی نوشت که مردم ایران مثل مردم کوبا می‌خواهند آزاد باشند و خواهان حقوق اولیه خود هستند و «رژیم روحانیون در تهران، تاریخ، پویایی، یا آینده مردم ایران را نمایندگی نمی‌کند.»

  • بیانیه کانون نویسندگان ایران در حمایت از اعتراضات سراسری

کانون نویسندگان ایران روز چهارشنبه ۳۰ تیر با صدور بیانیه‌ای با اشاره به اعتراضات گسترده مردم خوزستان در چند روز گذشته، اعتصاب کارگران صنعت نفت و نیشکر در چند هفته گذشته، و همچنین همه‌گیری کرونا و نبود واکسن، سرکوب اعتراضات و اعتصابات را محکوم کرد و از روزنامه‌نگاران خواست که به سانسور تن ندهند.

در این حال، کانون صنفی معلمان تهران نیز در بیانیه‌ای از اعتراضات خوزستان حمایت کرد و مسئولیت «فلاکت» امروز مردم ایران و کشته شدن افراد را متوجه سردمداران و تصمیم‌گیران اصلی» جمهوری اسلامی ایران دانست.

  • حمایت ایرانیان خارج از کشور از اعتراضات مردم خوزستان

گروهی از ایرانیان ساکن غرب آمریکا، روز سه‌شنبه در حمایت از اعتراضات گسترده مردم خوزستان نسبت به بی‌آبی، در لس‌آنجلس تجمع برگزار کردند.

علی ابراهیم‌زاده، یکی از شرکت‌کنندگان در این تجمع به خبرنگار صدای آمریکا گفت که سکوت در مقابل کشته شدن مردم خوزستان با اصول اخلاقی در تضاد است.

عسل اخوان، یکی دیگر از حاضران در این تجمع نیز گفت که سکوت ایرانیان خارج از کشور خیانت به مردم ایران است.

XS
SM
MD
LG