لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۲

گزارشگران بدون مرز: دهها کشور رسانه‌ها را در جریان بحران کرونا محدود کردند؛ تداوم سرکوب روزنامه نگاران در ایران


برخی مردم بی تفاوت به شیوع کرونا تنها با زدن ماسکی در اماکن تردد می‌کنند. 
برخی مردم بی تفاوت به شیوع کرونا تنها با زدن ماسکی در اماکن تردد می‌کنند. 

سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار گزارشی اعلام کرد که دست کم ۹۰ کشور از جمله ایران در انتشار اخبار مربوط به همه گیری ویروس کرونا برای رسانه‌ها مانع ایجاد کرده و دسترسی روزنامه نگاران را محدود کرده‌اند.

بر اساس تحقیق سازمان گزارشگران بدون مرز، از کشورهای بزرگی چون روسیه، هند و چین گرفته تا برخی از کشورهای اروپایی و کشورهای کوچک در مناطق مختلف دنیا، دولتها در موارد متعددی آزادی رسانه‌ها را در مورد انتشار اخبار همه گیری ویروس کرونا نقض کرده‌اند.

گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که محدود کردن رسانه ها در این مدت در پنج کشور خاورمیانه ثبت شده که یکی از آنها ایران است؛ کشوری که بیشترین مرگ و میر ناشی از همه گیری ویروس کرونا را داشته است.

در این گزارش آمده است: «همه‌گیری ویروس کرونا در ایران با سرکوب روزنامه نگاران مستقل در ایران همزمان شد. تخمین زده می‌شود که دست کم ۲۸ روزنامه‌نگار از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران احضار، بازجویی یا بازداشت شده‌اند.»

انتشار اخبار و آمار مربوط به شیوع ویروس کرونا در کشورهایی چون روسیه، چین و ایران در ماههای اخیر با تردیدهایی همراه بوده است. بر اساس اعلام مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و نمایندگان سازمان بهداشت جهانی، آمار ابتلا در ایران دست کم پنج برابر آمار رسمی و آمار مرگ و میر حدود دو برابر آمار رسمی وزارت بهداشت است.

XS
SM
MD
LG