لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

حمایت آمریکا از تشکیل دادگاه علیه ایران در ارتباط با هواپیمای سرنگون شده اوکراینی توسط سپاه


رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران
رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران

معاون وزیر امور خارجه اوكراین با انتشار پستی در شبکه‌‌های اجتماعی ضمن اعلام گفتگوی تلفنی خود با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، از حمایت ایالات متحده در رسیدگی عادلانه و تشكیل دادگاه علیه ایران، در خصوص سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراین با موشک‌های سپاه پاسداران، خبر داد.

رابرت مالی چهارشنبه شب در یک تماس تلفنی با یوگنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین، ضمن اعلام همدردی خود با بازماندگان قربانیان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی توسط موشک‌های سپاه پاسداران، از حمایت ایالات متحده از تشكیل دادگاه و ارسال پرونده جمهوری اسلامی در این خصوص خبر داد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین اعلام كرده است كه ایالات متحده در رابطه با اجرای عدالت و فراهم كردن زمینه برای پاسخگو کردن حکومت ایران در ارتباط با سرنگونی هواپیمای اوکراین آمادگی دارد.

معاون وزیر خارجه اوکراین نیز در این تماس تلفنی با رابرت مالی، با اشاره به این که تحقیقات فنی جمهوری اسلامی در این مورد به طور كامل انجام نشده، گفته است که در این گزارش نشانی از واقعیت‌های مهم وجود ندارد.

وی تاکید کرده است كه برگزاری دادگاه منصفانه علیه ایران، برای خانواده‌های قربانیان این فاجعه انسانی ضروری است. هفته گذشته، سازمان هواپیمایی کشوری ایران در گزارش نهایی سانحه هواپیمای اوكراینی، مقصر را اپراتور سامانهٔ پدافند هوایی معرفی كرد. این امر با واكنش تند بازماندگان قربانیان و كشورهای كانادا و اوكراین روبرو شد.

پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین روز ۱۸ دی سال ۱۳۹۸، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه در پی اصابت دو موشک توسط پدافند سپاه پاسداران در نزدیکی تهران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

XS
SM
MD
LG