لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

مایک پمپئو خواستار آزادی فوری شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران شد


وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است
وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در توئیتی خواستار آزادی فوری سیامک نمازی، پدرش باقر نمازی، و مراد طاهباز، فعال محیط زیست، شد.

آقای پمپئو در این توئیت نوشته است: «سیامک نمازی، شهروند آمریکا، تولد ۴۹ سالگی خود را در زندان مخوف اوین جشن گرفت. دیروز ۱۸۰۰ روز از زمانی که رژیم ایران او را با اتهامات دروغین بازداشت کرد، گذشت.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه نوشت: «باقر [نمازی]، پدر سیامک [نمازی]، و همچنین مراد طاهباز قربانیانی بی‌گناه هستند. ایران باید فورا آنها را آزاد کند.»

سیامک نمازی، شهروند ایرانی- آمریکایی و از مدیران یک شرکت بازرگانی نفتی، مهرماه سال ۱۳۹۴ به اتهام جاسوسی و «همکاری با دولت آمریکا» در ایران بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

محمد باقر نمازی، پدر ۸۴ ساله سیامک نمازی، که برای پیگیری وضعیت پسرش به ایران سفر کرده بود نیز در اسفند ماه ۱۳۹۴ بازداشت شد و او نیز به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. محمد باقر نمازی، در دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی، استاندار خورستان بود و پس از آن به عنوان نماینده یونیسف فعالیت کرد.

سیامک نمازی، تیرماه امسال در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه بر بی‌گناهی خود تأکید کرد و خواستار بازبینی پرونده‌اش شد‌‌. آقای نمازی در این نامه گفته است که پیش از محاکمه یک سال در اتاقی محبوس بوده و تنها یکبار توانسته به مدت ۲۰ دقیقه با وکیل خود ملاقاتی داشته باشد و پس از آن نیز در دادگاه از صحبت و مشورت با وکیل خود محروم بوده است.

مراد طاهباز، فعال محیط زیست ایرانی، تابعیت آمریکا و بریتانیا را دارد و او نیز توسط جمهوری اسلامی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

آقای طاهباز در بهمن ماه ۱۳۹۶ به همراه چند تن دیگر از فعالان محیط زیست بازداشت شد و مقامات امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی اتهام آنان را «جاسوسی» اعلام کردند.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

XS
SM
MD
LG