لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

ان‌بی‌سی‌ نیوز: یک شهروند ایرانی‌ آمریکایی در ایران به اتهام جاسوسی به تحمل ده سال زندان محکوم شده است


عماد شرقی
عماد شرقی

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، یک بازرگان ایرانی آمریکایی توسط دادگاهی در ایران در زمینه اتهام‌های مرتبط با جاسوسی به تحمل ده سال زندان محکوم شده است.

تارنمای شبکه خبری ان‌بی‌سی نیوز در این گزارش که روز یکشنبه ۲۸ دی منتشر شده، به نقل از یکی از دوستان خانوادگی عماد شرقی، بازرگان ۵۶ ساله ایرانی آمریکایی، نوشته است که دادگاهی در ایران بدون برگزاری هیچ‌گونه محاکمه‌ای، آقای شرقی را در روز ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ (دهم آذر ۱۳۹۹) مجرم شناخته است.

خانواده عماد شرقی در بیانیه‌ای گفتند که بیش از شش هفته‌ است که هیچ خبری از او ندارند. عماد شرقی در آذر ماه ۱۳۹۸ از اتهامات خود تبرئه شده بود. اما رژیم ایران گذرنامه‌های آمریکایی و ایرانی او را ضبط کرد.

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد. در حال حاضر شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی، از جمله سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز، و شهروندان دیگر کشورها، از جمله نازنین زاغری، کامران قادری و انوشه آشوری، در ایران به زندان افتاده‌اند.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG