لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

واکنش جان کری به ادعای جواد ظریف: شاید احساساتی شده؛ قبلا هم دیده‌ام که خیلی احساساتی بشود


جان کری و جواد ظریف در نشست عمان - آبان ۱۳۹۳
جان کری و جواد ظریف در نشست عمان - آبان ۱۳۹۳

جان کری، وزیر سابق خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما، یک بار دیگر ارائه اطلاعات به جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران درباره حملات پنهانی اسرائيل در سوریه را رد کرد.

آقای کری روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت این مطلب را در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و در پاسخ به سوالات اسکات پری، نماینده جمهوریخواه مجلس آمریکا از ایالت پنسیلوانیا و لی زلدین، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت نیویورک عنوان کرد.

پیشتر جواد ظریف، در یک فایل صوتی که به رسانه ها درز کرد، مدعی شده بود جان کری به او گفته است که اسرائيل بیش از ۲۰۰ بار به مواضع ایران در سوریه حمله کرده است؛ درحالی که ظریف از این حملات خبر نداشت.

جان کری در این جلسه، در پاسخ به پرسش اسکات پری که از او پرسید آیا جواد ظریف «دروغ می گوید؟» گفت: «شاید سردرگم شده یا اشتباه می کند.»

آقای کری توضیح داد که جواد ظریف شاید می خواسته بگوید که در جریان امور نبوده است و احتمال دارد که قصدش آب و تاب دادن به این مطلب بوده است و ظاهرا «احساساتی» هم بوده است.

جان کری که اکنون تلاش های دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص مبارزه با تغییرات اقلیمی را رهبری می کند، گفت جواد ظریف را پیشتر درحالی که خیلی احساساتی شده بود، دیده است و نمی تواند با اطمینان بگوید که چرا وی چنین سخنی گفته است.

جان کری همچنین گفت که به یاد دارد که پس از دوره وزارت امورخارجه آمریکا و در زمان دولت ترامپ با آقای ظریف چهار بار ملاقات داشته است اما هرگز مکالمه تلفنی نداشته‌اند و پیامی هم بین آنها رد و بدل نشده است.

XS
SM
MD
LG