لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۰

جان کری ادعای محمدجواد ظریف در فایل افشاشده را رد کرد؛ جمهوریخواهان خواستار کناره‌گیری کری شدند


چندین عضو ارشد جمهوریخواه از جمله میچ مک‌کانل و لیندزی گراهام به اظهارات جان کری واکنش نشان دادند.
چندین عضو ارشد جمهوریخواه از جمله میچ مک‌کانل و لیندزی گراهام به اظهارات جان کری واکنش نشان دادند.

جان کری وزیر خارجه پیشین ایالات متحده و از مقامات فعلی دولت جو بایدن در نخستین واکنش به فایل افشاشده از محمدجواد ظریف، این ادعا را رد کرد.

آقای کری با بازنشر چندتوئیت مبنی بر اینکه ادعای حملات اسرائیل به مواضع ایران اطلاعات محرمانه نبوده، با اشاره به ادعای وزیر خارجه ایران، نوشت: اینها هرگز اتفاق نیفتاده؛ چه زمانی که من وزیر خارجه بودم یا بعد از آن.

در فایل صوتی که از یک مصاحبه انتشارنشده محمدجواد ظریف روز یکشنبه به رسانه‌ها درز کرده، وزیر خارجه جمهوری اسلامی مدعی می‌شود که او اختیاری در سیاست خارجی نداشته و قاسم سلیمانی به عنوان «فرمانده میدان» بسیاری از سیاست‌ها را پیش می‌برد. آقای ظریف همچنین مدعی شد که برخی خبرها را مقامات آمریکایی چون جان کری، زودتر از مقامات ایران به او داده‌اند. به طور مشخص، آقای ظریف می‌گوید خبر ۲۰۰ حمله اسرائیل به مواضع سپاه در سوریه و همچنین استفاده از پروازهای هما به سوریه برای انتقال کمک به اسد را جان کری زودتر از مقامات ایران، به او گفته بودند.

انتقاد تند جمهوریخواهان

بعد از افشای این سخنان، برخی اعضای کنگره به آن واکنش نشان دادند.

دن سالیوان سناتور جمهوریخواه ایالت آلاسکا آنچه که «افشای اطلاعات محرمانه» از سوی وزیر خارجه پیشین آمریکا به ایران که «دست‌شان به خون هزاران سرباز آمریکایی آغشته است»، را «خیانت» نامیده و گفته کری باید برود.

لیندزی گراهام دیگر سناتور جمهوریخواه با ابراز تردید به صحت فایل منتشر شده گفت که نمی‌داند آیا می‌توان به این فایل اعتماد کرد یا نه. اما اگر واقعی باشد، آسیب زیادی در پی خواهد داشت.

از سوی دیگر، میت رامنی سناتور جمهوریخواه ایالت یوتا از این ادعاها ابراز نگرانی کرده و گفته فایل ضبط شده در اختیار مقامات آمریکایی نیز قرار گرفته است.

یکی از تندترین واکنش‌ها از سوی رهبر اقلیت جمهوریخواهان در سنای آمریکا ابراز شد. میچ مک‌کانل در سخنانی گفت که او تاکنون خواستار استعفای هیچ مقامی نشده بود اما سابقه جان کری علیه امنیت ملی آمریکا قابل تحمل نیست و او باید برود.

در مقابل جمهوریخواهان، کریس مورفی سناتور دموکرات از ایالت کانتیکت و عضو کمیته روابط خارجی سنا در حمایت از جان کری گفته اطلاعات درباره حملات هوایی اسرائیل به مواضع ایران در سوریه أساسا محرمانه نبوده و حتی خود مقامات اسرائیل به آن اذعان داشته اند.

او همچنین در توئیتی گفته رهبران جمهوری اسلامی به طرز خطرناکی دروغ می‌گویند و نمی‌شود به آنها اعتماد کرد.

از بین مقامات سابق دولت آمریکا، روز دوشنبه مایک پمپئو وزیر خارجه سابق ایالات متحده با بازنشر گزارش نیویورک تایمز از درز سخنان ظریف در توئیتر نوشت: حمله دقیق دولت ما علیه قاسم سلیمانی، تاثیر بزرگی بر ایران و خاورمیانه داشت. اگر هم حرف مرا قبول ندارید، از جواد ظریف بپرسید. پرزیدنت بایدن هنوز فکر می‌کند این اقدام یک اشتباه بود.

جان کری در حال حاضر، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور تغییرات اقلیمی است.

XS
SM
MD
LG