لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۸

رئیسی از وزیر خارجه ژاپن خواست پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کند


دیدار وزیر خارجه ژاپن با ابراهیم رئیسی
دیدار وزیر خارجه ژاپن با ابراهیم رئیسی

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران از توکیو خواست دارایی‌های ارزی مسدود شده ایران در بانک‌های ژاپنی را آزاد کند.

رئیسی این درخواست را روز یکشنبه ۳۱ مرداد، در دیدار با وزیر امور خارجه ژاپن که به تهران سفر کرده است، مطرح کرد.

ابراهیم رئیسی در دیدار با توشیمیتسو موته گی، بر اهمیت بهبود روابط دو کشور تاکید کرد و هرگونه تاخیر در آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در بانک‌های ژاپن را «توجیه پذیر» ندانست.

به نوشته رویترز ایران تاکنون نتوانسته بیش از ده‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های خود در بانک‌های خارجی را، که به دلیل تحریم‌های آمریکا بلوکه شده‌اند، آزاد کند. عمده این مبالغ، درآمدهای حاصل از صادرات نفت و گاز ایران است.

آسوشیتدپرس نیز به نقل از رسانه‌‌های ایران نوشته دو طرف همچنین درباره «تنش‌زدایی در منطقه» و بهبود روابط دوجانبه و تحولات افغانستان با وزیر خارجه ژاپن صحبت کردند. طبق این گزارش رئیسی از اقدامات ژاپن و دیگر کشورها برای کمک به ایجاد ثبات در افغانستان و منطقه تشکر کرده است و «حضور آمریکا» را باعث نا‌‌امنی در منطقه دانسته است. کشورهای منطقه مداخله‌‌های ایران را عامل ناامنی در منطقه می‌دانند.

این سفر دو روزه به نوشته رسانه‌های ایران به دعوت جواد ظریف، وزیر امورخارجه این کشور صورت گرفته است. ایسنا گزارش داده است که وزیر خارجه ژاپن همچنین با حسین امیرعبداللهیان و دیگر مقامات ارشد ایرانی گفت‌و‌گو کرده است. امیرعبداللهیان گزینه پیشنهادی رئیسی برای وزارت امورخارجه است. وزیر خارجه ژاپن با جواد ظریف نیز گفت‌وگو کرد.

ژاپن اخیرا ۳ میلیون دز واکسن آسترازانکا برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به ایران اهدا کرده است.

XS
SM
MD
LG