لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

گزارش‌ها از حمله به یک کشتی ایرانی در دریای سرخ؛ نیویورک تایمز: اسرائیل، آمریکا را درباره حمله مطلع کرد  


عکسی که خبرگزاری تسنیم در ایران از کشتی ساویز منتشر کرده است.
عکسی که خبرگزاری تسنیم در ایران از کشتی ساویز منتشر کرده است.

در حالیکه ایران «حمله» به یک کشتی ایرانی در دریای سرخ در نزدیکی یمن را تائید کرده، برخی منابع غربی می‌گویند اسرائیل پشت این رویداد بوده است.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران سه‌شنبه شب ۱۷ فروردین نوشت که طبق اطلاعات کسب شده توسط خبرنگار تسنیم، «کشتی ساویز به دلیل انفجار مین‌های چسبان در بدنه کشتی دچار آسیب شده است».

ساعتی بعد از این خبر، نیویورک تایمز، سه شنبه شب به نقل از یک مقام آمریکایی که نام او را منتشر نکرد، نوشت: اسرائيل به آمریکا اطلاع داد که نیروهای اسرائيلی به کشتی ایرانی ساویز در حدود ساعت ۷:۳۰ بامداد به وقت محلی حمله کردند. طبق این گزارش، آنها این حمله را واکنشی به حملات پیشتر ایرانی ها به شناورهای اسرائيلی خوانده اند.

ساعتی قبل از این حمله،‌ بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل هشدار داده بود که اسرائيل از خودش علیه تهدیدات ایران دفاع می کند.

به گزارش جروزالم پست، آقای نتانیاهو، روز سه شنبه ۱۷فرودین که مذاکرات هسته ای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در وین جریان داشت،‌ گفت یک ایران هسته ای تهدیدی علیه موجودیت اسرائيل و تهدیدی بسیار بزرگ برای امنیت کل جهان است. نتانیاهو گفت اسرائیل می داند که چگونه از خودش و به دست خودش دفاع کند.

به نوشته جروزالم پست، او این سخنان را پیش از انتشار گزارش هایی درباره حمله به یک کشتی ایرانی «مرتبط با سپاه» در دریای سرخ بیان کرد.

جروزالم پست نوشت که اگر حمله ادعایی به کشتی ایرانی صحت داشته باشد، این خبر پس از مورد حمله قرار گرفتن دو شناور اسرائيلی در منطقه و پس از گزارش هایی درباره حملات متقبال اسرائيل و ایران به کشتی های یک دیگر، از خلیج فارس گرفته تا دریای مدیترانه، منتشر می شود.

در حالی که مقامات دولت نتانیاهو در اسرائيل بارها نگرانی خود را به بازگشت آمریکا به برجام ابراز کرده اند، مقامات آمریکایی تاکید دارند که بهترین مسیر برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای، دیپلماسی است.

XS
SM
MD
LG