لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۳

آشکار شدن ابعاد تازه‌ای از ماجرای کشته‌شدن محسن فخری‌زاده، از مقامات برنامه‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی


محسن فخری زاده Mohsen Fakhrizadeh

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی منابع، ابعاد جدیدی از ماجرای کشته‌شدن محسن فخری‌زاده، از مقامات برنامه‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی، را منتشر کرده است. همزمان وزیر اطلاعات ایران گفته که این اقدام با همکاری افرادی داخل و خارج از ایران صورت گرفته است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۳ بهمن نوشت، هفته نامه جویش کرونیکل در بریتانیا به استناد منابع اطلاعاتی می‌گوید یک تیم ۲۰ نفره از ماموران از جمله ایرانی و اسرائیلی برای کشتن محسن فخری‌زاده بعد از هشت ماه زیر نظر داشتن او، اقدام کردند.

هفته نامه جویش کرونیکل نوشته که فخری زاده توسط یک تیربار پیشرفته و به وزن دست‌کم ۱۰۰۰ کیلوگرم کشته شده است. بنا بر این گزارش، قطعات این تیربار طی هشت ماه توسط سازمان اطلاعاتی اسرائیل (موساد) به داخل ایران برده و سپس مونتاژ شد.

محسن فخری‌زاده مهابادی، از مقامات سپاه پاسداران و فرد مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران، ۷ آذر ۹۹ در آبسرد دماوند، ۸۰ کیلومتری شرق تهران با تیراندازی کشته‌شد. از زمان مرگ او خبرهای ضد و نقیضی منتشر می‌شود.

رویترز در گزارش روز پنجشنبه خود، ضمن انعکاس گزارش‌های امنیتی در جوئیش کرونیکل، نوشته است که اسرائیل از اظهارنظر درباره کشتن فخری‌زاده در دو ماه گذشته خودداری می‌کرد. یک سخنگوی دولت اسرائیل که نامی از او برده نشده، چهارشنبه به این خبرگزاری گفته است که «ما هرگز درباره این موضوعات اظهارنظر نمی‌کنیم. هیچ تغییری در موضع ما ایجاد نشده است.»

دوشنبه شب ۲۰ بهمن، محمود علوی وزیر اطلاعات ایران به جزئیات دیگری از کشتن فخری‌زاده اشاره کرده بود که با گزارش رویترز مطابقت دارد. او گفته بود که فردی از اعضای نیروهای مسلح (ایران) با دیگران در این کشتن نقش داشته است. او اشاره نکرد این فرد به کدام گروه در ارتش یا سپاه ربط دارد. سپاه حفاظت انصارالمهدی، از زیرمجموعه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وظیفه حفاظت از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی را بر عهده دارد.

آمریکا موضع خاصی در این مورد نگرفته است. اما رئیس جمهوری وقت آمریکا ۷ آذر خبر کشته‌شدن فخری زاده را در توئیتر خود بازنشر کرده بود.

XS
SM
MD
LG