لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

واکنش تند خانواده قربانیان هواپیما اوکراینی به انتشار فایل صوتی ظریف: ماجرای هواپیما را وارد سیرک‌تان نکنید


پوستر مربوط به سالگرد سقوط هواپیما اوکراینی
پوستر مربوط به سالگرد سقوط هواپیما اوکراینی

برخی از اعضای خانواده قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه در واکنشی تند، به اظهارات محمدجواد ظریف درباره این حادثه واکنش نشان دادند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در فایل صوتی که به تازگی از او منتشر شده در رابطه با ساقط شدن هواپیمای ۷۳۷ مسافربری اوکراین می‌گوید، از همان روز اول مقامات ایران اطلاع داشتند که این هواپیما با موشک سقوط کرده است با این حال از او پنهان کرده بودند. او می‌گوید در روز جمعه (دو روز بعد از سرنگونی) هواپیما در جلسه شورای امنیت ملی شرکت کرده و گفت غربی‌ها می‌گویند هواپیما با موشک سرنگون شده، اگر چنین است به من بگوئید تا بروم علاجش کنم!

انتشار این اظهارنظر ظریف به واکنش تند خانواده قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه منجر شد. جواد سلیمانی، همسر الناز نبیی یکی از جانباختگان این هواپیما روز یکشنبه در واکنش به این فایل صوتی در توئیتر خود نوشت: «هواپیمای اوکراینی را وارد سیرک انتخابات تان نکنید، دهانتان را ببندید در این‌ مورد تا خانواده ها به زحمت نیفتند برای تو دهنی زدن به شما...»

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز ۷۵۲ که همسر و دخترش را در سقوط این هواپیمای مسافربری از دست داده نیز در صفحه فیسبوک خود نوشت،‌ «جواد ظریف بارها دروغ گفته است و حال که قافیه را تنگ می‌بیند با خون مسافران پرواز مظلوم‌نمایی می‌کند.»

تحمل شنیدن صدای این مرد و دیدن چهره‌ی این دروغگوی هزارچهره را ندارم. جواد ظریف. بارها دروغ گفته است و حال که قافیه را...

Posted by Hamed Esmaeilion on Sunday, April 25, 2021

پس از انتشار فایل صوتی مصاحبه منتشر نشده جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی گروهی از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی درز این فایل را تعمدی و در آستانه انتخابات به منظور تبلیغ وجود دوقطبی تندرو-میانه‌رو در ساختار جمهوری اسلامی عنوان کردند و سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی این فایل را «تقطیع شده» نامید.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که با ۱۷۶ سرنشین از تهران عازم کی‌یف در اوکراین بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. مقامات جمهوری اسلامی تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند. اما پس از چند روز، سپاه پاسداران اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است.

XS
SM
MD
LG