لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۷

ادامه اعتراضات کارگری در ایران با آغاز دوره ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی


اعتراضات در ایران ادامه دارد - آرشیو
اعتراضات در ایران ادامه دارد - آرشیو

با شروع کار ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران، تجمعات صنفی و مردمی در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و مطالبات مزدی و حقوقی همچنان ادامه دارد.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، کارگران هفت‌تپه روز یکشنبه ۱۷ مرداد برای بیست و هفتمین روز متوالی با تجمع در مقابل فرمانداری شوش خواستار تامین فوری مطالبات معوقه و تعیین تکلیف واگذاری شرکت پس از اعلام واگذاری به بخش خصوصی و بازگشت به کار همکاران اخراجی و همچنین تمدید قرارداد همه کارگران بخش دفع آفات شدند. این کارگران در ادامه اعتصابات خود اعلام کردند که شورای اسلامی کار منافع کارگران آن شرکت را تامین نمی کند.

کارگران اعتصابی مجتمع نیشکر هفت تپه روز شنبه نیز پیشنهاد مذاکره نمایندگان خود با مقامات استان را به دلیل بی اعتمادی به این مقامات رد کردند.

روز یکشنبه همچنین در ادامه کمپین اعتصابی ۱۴۰۰ متشکل از کارگران پروژه‌ای نفت و گاز و پتروشیمی ایران، کارگران سکوهای گاز پارس نیز در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اعلام کردند، اگر این شرکت معوقات پنج ماهه را در فیش حقوقی مرداد پرداخت نکند، دوباره اعتراض‌ها را از سر می‌گیرند.

این کارگران به نحوه افزایش عمومی حقوق ۱۴۰۰ اعتراض داشته و در واکنش به آن چندین تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

در این روز همچنین دانشجویان پزشکی دانشگاه کرمانشاه در دومین روز متوالی با برگزاری تجمعی در اعتراض به شرایط معیشتی و کاری و آنچه وضعیت سخت دوره اینترنی عنوان کرده اند، نسبت به ساعات کاری بالا، کمک هزینه بسیار کم، و لحاظ نشدن سابقه کار و بیمه تجمعی برگزار کردند. آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار تفکیک نیروی آموزشی با نیروی درمانی شده‌اند.

امروز بازنشستگان فولاد در مناطق اصفهان و خوزستان نیز در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی و حقوقی خود تجمعاتی مقابل ادارات صندوق بازنشستگی برگزار کردند.

همزمان، مالباختگان و سپرده گذاران موسسه کاسپین در سعادت آباد تهران، کارکنان سازمان آتش نشانی ساوه و کارگران اداره آب و فاضلاب هویزه، در اعتراض به رسیدگی نشدن به مطالباتشان، تجمعاتی اعتراضی برگزار کردند.

در سال‌های اخیر اقشار مختلف در ایران از جمله بازنشستگان، معلمان و کارگران با برگزاری تجمع‌های متعدد به وضعیت حقوق و معیشت خود اعتراض کرده‌اند و اکثر این تجمع ها با برخورد فیزیکی مأموران انتظامی و امنیتی، و بازداشت معترضان همراه بوده است.

XS
SM
MD
LG