لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

فعالان مدنی و صنفی مشهد خواهان پیوستن همه مردم ایران به اعتراضات شدند


تصویری از معترضان در مشهد.
تصویری از معترضان در مشهد.

ساعاتی پس از دستگیری فاطمه سپهری، فعال سیاسی، و جواد لعل محمدی، عضو کانون صنفی معلمان، توسط نیروهای امنیتی در مشهد، جمعی از مردم و فعالان مدنی شامگاه یکشنبه ۱۰ مرداد با برگزاری تجمع اعتراضی ضمن حمایت از اعتراضات خوزستان و دیگر شهرها، خواهان پیوستن همه مردم ایران به اعتراضات شدند.

در این تجمع، یکی از معترضان با تاکید بر وضع وخیم بی‌‌آبی در خوزستان و جان باختن شماری از مردم، ایرانیان را به همدردی، همصدایی، و «شکستن سکوت‌های چندین ساله» فرا خواند.

وی گفت: «ما امروز قرار بود ساعت شش بعدازظهر در پارک ملت تجمع داشته باشیم ولی متاسفانه امنیتی ها مثل مور و ملخ ریخته بودند و خانم سپهری و آقای لعل و چند نفر دیگر دستگیر شدند. ما بالاجبار در پارک دیگری تجمع کردیم. فریاد ما را بشنوید. خراسان تا خوزستان اتحاد اتحاد.»

تجمع کنندگان همچنین وعده دادند روز پنجشنبه «اتحاد دسته جمعی مردم مشهد» به نمایش گذاشته خواهد شد.

ساعاتی قبل از برپایی این تجمع آقای لعل محمدی در فراخوانی ویدیویی با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی، که برگزاری اعتراضات را حق مردم دانسته، خواستار برپایی تجمعی «کاملا مسالمت آمیز و آرام» در حمایت از زندانیان سیاسی، اعتراض های خوزستان، و همچنین گذار از جمهوری اسلامی شده بود.

آقای لعل در این فراخوان گفت که عملکرد ۴۳ سال گذشته به قدری ناموفق بوده «که پل‌های عقلانیت شکسته شده و امروز فاجعه های بزرگ را در کشور می‌بینیم. ... امروز خوزستان، پرآب ترین استان ایران، دچار بی آبی است و این‌ها نشان دهنده خط و مشی غلط جمهوری اسلامی بوده. پس ما این تجمع را برگزاری میکنیم برای گذار از جمهوری اسلامی و برای کسانی که این فاجعه ها را آفریدند. برای ایجاد طرح نو برای ایجاد یک جامعه سکولار دموکرات.»

در پی آغاز اعتراضات در نقاط مختلف خوزستان نسبت به بی آبی و ناکارآمدی مسئولان، تظاهرات در حمایت از این اعتراضات در اغلب شهرهای ایران ادامه داشته و اغلب تجمعات با برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی و بازداشت برخی تجمع کنندگان مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG