لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۱

ادعای سخنگوی دولت ایران: گفتگوهای مربوط به تبادل زندانیان با آمریکا جریان دارد


علی ربیعی، سخنگوی دولت
علی ربیعی، سخنگوی دولت

ایران روز سه شنبه ۲۲ تیر اعلام کرد مذاکرات برای مبادله همه زندانیان ایرانی و آمریکایی در جریان است. علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران با اشاره به آمادگی جمهوری اسلامی برای تبادل زندانیان، گفت: «دولت آقای بایدن از روزهای ابتدای روی کار آمدن این موضوع را مورد توجه قرار داده و این مذاکرات در جریان است.»

راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران، هفته گذشته در پاسخ به سوالی از بخش فارسی «صدای آمریکا» اعلام کرد تلاش‌ها برای بازگرداندن آن دسته از شهروندان آمریکایی که در ایران در بند هستند در جریان است و به موازات مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌شود. او افزود: «اعتقاد دارم آن‌ها به خانه می‌آیند هرچند تاریخ دقیقی نمی‌توانم بدهم.»

آقای مالی سه‌شنبه گذشته گفته بود: «با توجه به آن‌چه در ایران روی می‌دهد و انتقال قدرت می‌توانم بگویم که همه چیز در حالت فعلی به حال سکون درآمده از جمله مذاکرات هسته‌ای و دلیل این که من توانستم در این جلسه شرکت کنم، این بود که علی‌القاعده قرار بود راهی وین بشوم ولی مذاکرات فعلا تعلیق شده در نتیجه این‌جا هستم و خوشحالم که توانستم این‌جا حاضر شوم. بدون ورود به جزئیات، می‌توانم بگویم در دورهای قبلی مذاکرات [مربوط به گروگان‌ها] پیشرفت داشته‌ایم.» او گفت امیدوارم بار بعدی که با شما صحبت می‌کنم همراه با خبرهای خوب باشد.

در حال حاضر شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی، از جمله سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز، و شهروندان دیگر کشورها از جمله کامران قادری و انوشه آشوری، در ایران به زندان افتاده‌اند.

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG