لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

گزارش سالانه تروریسم درباره ایران چه می‌گوید: جمهوری اسلامی همچنان حامی تروریسم در خاورمیانه و اروپا


مایک پمپئو روز چهارشنبه با حضور در کنفرانسی خبری این گزارش را رونمایی کرد
مایک پمپئو روز چهارشنبه با حضور در کنفرانسی خبری این گزارش را رونمایی کرد

گزارش سالانه تروریسم وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه چهارم تیر ماه منتشر شد. این گزارش به فعالیت‌های تروریستی در جهان پرداخته و در بخش ایران، به ادامه فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی در خاورمیانه و اروپا اشاره کرده است.

در این گزارش آمده است:‌ «ایران که از سال ۱۹۸۴ به عنوان یک حامی حکومتی تروریسم تعیین شده است، در سال ۲۰۱۹ نیز به فعالیت‌‌های تروریستی خود - از جمله حمایت از حزب‌الله، گروه‌های تروریستی فلسطینی در غزه، و طیفی از گروه‌های تروریستی مختلف در سوریه، عراق و سرتاسر خاورمیانه ادامه داد. ایران با استفاده از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند، برای اقدامات مرتبط مخفی پوشش ارائه می‌دهد، و در سرتاسر منطقه بی‌ثباتی به راه می‌اندازد.»

در ادامه این گزارش آمده است: «ایران به مداخله نیروی قدس در مناقشه‌های عراق و سوریه اذعان کرده، و نیروی قدس مکانیسم اصلی پرورش و حمایت‌ از تروریست‌ها در خارج [از ایران] است. در آوریل ۲۰۱۹، وزیر خارجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از جمله نیروی قدس، را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی تعیین کرد.»

گزارش تروریسم وزارت خارجه آمریکا می‌افزاید: «ایران همچنین از گروه‌های نیابتی استفاده کرده است تا برای خود فرصت انکار ایجاد کرده و برای سیاست‌های تجاوزگرانه خود، پوششی جهت عدم پاسخگویی فراهم کند.»

این گزارش همچنین می‌گوید که دولت ایران به یک برنامه تهاجمی سایبری ادامه می‌دهد و حامی حملات سایبری به دولت‌های خارجی و بخش‌های خصوصی بوده است.

در این گزارش آمده است: «دولت ایران، همانند سال‌های گذشته، به حمایت از نقشه‌های تروریستی برای حمله به مخالفان ایرانی در چندین کشور قاره اروپا ادامه داده است. در سال‌های گذشته هلند، بلژیک، و آلبانی شماری از مقام‌های رسمی دولت ایران را که در چندین طرح تروریستی در قلمرو آن‌ها دست داشته‌اند را یا دستگیر یا اخراج کرده‌اند. دانمارک هم پس از مطلع شدن از طرحی با حمایت ایران برای کشتن مخالفان ایرانی در آن کشور، سفیر خود را از تهران فراخواند.»

XS
SM
MD
LG