لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۹

واکنش ایران به گزارش آژانس: همه اقدامات هسته‌ای «تحت نظارت» آژانس بوده است


تاسیسات نطنز - آرشیو
تاسیسات نطنز - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، سعید خطیب‌زاده، می‌گوید که همه اقدامات هسته‌ای این کشور «با اعلام قبلی» و «تحت نظارت آژانس» انجام شده و کاملا با «ان پی تی و تعهدات ایران» انطباق دارد.

آقای خطیب‌زاده، روز چهارشنبه ۲۷ مرداد، این اظهارات را در واکنش به یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی هسته‌ای اعلام کرد.

به گفته خطیب‌زاده، اقدامات ایران در «پاسخ به نقض گسترده برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی ایالات متحده و عدم پایبندی کامل طرف‌های دیگر برجامی، بویژه سه کشور اروپایی، به تعهداتشان ذیل برجام» بوده است.

به نوشته مهر، او گفته است که «در صورتیکه سایر طرف‌ها به تعهدات خود ذیل برجام» برگردند، کلیه اقدامات ایران برگشت‌پذیر خواهند بود.

خبرگزاری رویترز، روز سه‌شنبه گزارش داد که به نسخه‌ای از گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اعضای این نهاد دسترسی یافته است که بر اساس آن، ایران کار غنی‌سازی اورانیوم را تا نزدیکی سطح غنای تسلیحاتی، سرعت بیشتری داده است.

بنا بر این گزارش، ایران از ماه آوریل درصد غنی‌سازی اورانیوم را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد افزایش داد. طبق گزارش آژانس، ایران در ماه مه، یک آبشار از سانتریفیوژهای پیشرفته برقرار کرد و در بخش روی زمین تاسیسات نطنز غنی‌سازی ۶۰ درصدی انجام داده بود. گزارش اخیر می‌گوید ایران یک آبشار دیگر برای این منظور، اضافه کرده است.

این تازه ترین اقدام ایران در نقض بیشتر توافق هسته‌ای برجام است که برنامه هسته‌ای ایران را در ازای کاهش تحریم‌ها، محدود می‌کند.

ایران می‌گوید که به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیست اما مقامات و کارشناسان می‌گویند که اقدامات ایران به سمت و سوی تولید سلاح هسته‌‌ای پیش می‌رود.

XS
SM
MD
LG