لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

به دنبال انتقادات گسترده از نادیده گرفتن پروتکل‌های بهداشتی توسط حکومت ایران، برگزاری کنکور سراسری به تعویق افتاد


آزمون کارشناسی ارشد که هفته گذشته برگزار شد برخی انتقادات را به دنبال داشت
آزمون کارشناسی ارشد که هفته گذشته برگزار شد برخی انتقادات را به دنبال داشت

به دنبال انتقادات گسترده از تصمیم حکومت ایران برای برگزاری کنکور سراسری در میانه همه‌گیری کرونا،‌ سرانجام این آزمون به تعویق افتاد.

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، وزیران بهداشت و علوم رژیم جمهوری اسلامی روز دوشنبه با اذعان به ناتوانی نهاد برگزارکننده کنکور، یعنی وزارت علوم در رعایت شرایط مناسب فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌ها، از به تعویق افتادن کنکور سراسری خبر داده‌اند. کنکور سراسری امسال قرار بود در روزهای ۲۹، ۳۰ و ۳۱ مرداد ماه و اول شهریورماه در سه هزار حوزه امتحانی برگزار شود.

تصمیم به برگزاری کنکور، که بیش از ۱ میلیون و ۳۹۳ هزار نفر داوطلب دارد، در بحبوحه وضعیت بحرانی همه‌گیری کرونا با انتقادات گسترده‌ای مواجه شده بود. از جمله منتقدان به برگزاری کنکور می‌توان به مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، اشاره کرد که ضمن مخالفت با برگزاری کنکور در شرایط کنونی، گفته بود اگر هم قرار است این آزمون برگزار شود بهتر است محل آن ورزشگاه‌‌هایی مثل استادیوم آزادی تهران باشد.

این در حالی است که تاکنون بسیاری از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی از تصمیمات اتخاذ شده توسط حکومت ایران از آغاز همه‌گیری کرونا تاکنون، بدون در نظر گرفتن پروتکل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی و مقابله با شیوع ویروس، انتقاد کرده‌اند. این تصمیمات شامل باز نگاه داشتن مرزهای ورودی کشور در آغاز همه‌گیری، برگزاری جشن‌های سالگرد انقلاب ۱۳۵۷، انتخابات مجلس، بازگشایی زودهنگام کشور، از سرگیری مسابقات فوتبال، برگزاری آزمون کارشناسی ارشد، برگزاری مراسم در مناسبت‌های مختلف مذهبی، و بسیاری موارد دیگر است.

مقامات ایران از ابتدای بهمن ماه سال گذشته که اخباری مبنی بر جان باختن مبتلایان به کرونا در شهر قم منتشر شد، این اخبار را رد کردند تا آن که با همه‌گیری گسترده در این شهر در آخرین روز بهمن ماه ناچار به اعلام رسمی شدند.

از سوی دیگر، گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس و نظر کارشناسان سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن بوده که آماری که به طور رسمی از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران منتشر می شود یک پنجم آمار واقعی است.

مقام های ایالات متحده نیز بر پنهانکاری جمهوری اسلامی درباره شیوع ویروس کرونا در ایران تاکید کرده‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا فروردین امسال در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

XS
SM
MD
LG