لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۵

اختلال شدید در اینترنت ایران همزمان با ترندشدن هشتگ «اعدام نکنید» در توئیتر


از راست: امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی

در حالیکه هشتگ #اعدام_نکنید در تلاش برای جلوگیری از اعدام سه متهم اعتراضات آبان سال گذشته، در توئیتر ترند شده است، گزارشها حاکی از اختلال در اینترنت ایران در ساعات پایانی روز سه‌شنبه است.

سه شنبه شب، ۲۴ تیر تلاش کاربران توئیتر در انتشار پیام هایی با هشتگ اعدام_نکنید، که واکنش به صدور حکم اعدام برای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی است، موجب شد تا این هشتگ با بیش از دو میلیون پیام در توئیتر ترند شود.

همزمان، وبسایت نت بلاکس که جریان اینترنت در سراسر جهان را زیر نظر دارد اعلام کرد که از ساعت 9:30 سه شنبه شب به وقت تهران، اختلال و قطعی عمده در شبکه های ارائه دهنده اینترنت به چشم می خورد.

بنا به اعلام نت بلاکس، این اختلال قابل توجه در خطوط اینترنت مشترکان، امکان شهروندان برای برقراری ارتباط را به شدت محدود کرده است.

اختلال شدید در اینترنت همزمان با ترند شدن هشتگ اعدام_نکنید، موجب شد که بسیاری از کاربران در توئیتر دلیل اختلال را جلوگیری از دسترسی برای انتشار بیشتر پیام هایی با این هشتگ دانستند. از جمله جیسون برادسکی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی و مدیر سیاستگذاری گروه اتحاد علیه ایران هسته ای، با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: در حالیکه ایرانیان با انتشار پیام هایی با هشتگ اعدام_نکنید به حکم دستگاه قضایی علیه سه معترض واکنش نشان می دهند، نت بلاکس از اختلال عمده در خطوط ارائه دهنده اینترنت به شهروندان گزارش داده است.

با این حال، هشتگ اعدام_نکنید به ترند اول توئیتر تبدیل شد و حتی معادل انگلیسی آن، هشتگ StopExecutionsInIran به شدت در توئیتر داغ شد.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸، اسفند سال گذشته توسط قاضی صلواتی به اتهام «مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران» و «محاربه» به اعدام محکوم شدند.

این افراد در ملاقات با خانواده‌های خود اعلام کرده‌اند که اعترافات آنها اجباری و تحت شکنجه بوده و هیچ یک از آنها با سازمان مجاهدین خلق ارتباط نداشته و همچنین همراه داشتن قمه و چاقو نیز صحت ندارد. ضمن اینکه وکلای این افراد نیز امکان ورود به پرونده را نداشته اند. حکم اعدام این افراد در روزهای گذشته بار دیگر از سوی دیوان عالی کشور تایید شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چندی پیش تایید احکام اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردمی آبان سال ۱۳۹۸ در ایران توسط دیوان عالی کشور را محکوم کرد.

مورگان اورتگاس در پیامی در توئیتر نوشت: «گزارش شده است که این معترضان مورد ضرب و شتم قرار گرفته، از داشتن وکیل محروم بوده، و تحت فشار وادار به اعترافات اجباری شده‌اند.»

وی تاکید کرد که ایران باید حقوق بشر را محترم شمرده و به این اعدام‌ها پایان دهد.

صدور احکام اعدام برای این سه متهم با محکومیت نهادهای مدافع حقوق بشری نیز مواجه شده است. برای نمونه، سازمان عفو بین الملل پیشتر با اشاره به ناعادلانه بودن احکام صادره برای این افراد، اعلام کرده است که این سه زندانی بازداشت شده در اعتراضات آبان ماه در مرحله تحقیق و بازجویی مورد شکنجه قرار گرفته‌اند و از حق داشتن وکیل محروم بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG