لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

احکام اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه تایید شد؛ وکلا همچنان اجازه ورود به پرونده را نداشته‌اند


امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی
امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی

وکیل سه نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان سال گذشته که به اعدام محکوم شده‌اند، با اعلام خبر تایید حکم اعدام موکلانش در دیوان عالی کشور در مرحله فرجام‌خواهی، گفت که حتی در این مرحله نیز اجازه ورود به پرونده را نداشته است.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، روز جمعه ۲۰ تیر با بیان این که احکام اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی در دیوان عالی کشور تایید شده است، نوشت که که تا این مرحله هنوز اجازه ورود به پرونده را نداشته است.

آقای نیلی نوشت: «تاکنون اجازه ورود در پرونده به ما داده نشده است ولی امیدواریم بتوانیم با درخواست اعاده دادرسی حکم مزبور را نقض کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چندی پیش تایید احکام اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردمی آبان سال ۱۳۹۸ در ایران توسط دیوان عالی کشور را محکوم کرد.

مورگان اورتگاس در پیامی در توئیتر نوشت: «گزارش شده است که این معترضان مورد ضرب و شتم قرار گرفته، از داشتن وکیل محروم بوده، و تحت فشار وادار به اعترافات اجباری شده‌اند.»

وی تاکید کرد که ایران باید حقوق بشر را محترم شمرده و به این اعدام‌ها پایان دهد.

صدور احکام اعدام برای این سه متهم با محکومیت نهادهای مدافع حقوق بشری نیز مواجه شده است. برای نمونه، سازمان عفو بین الملل پیشتر با اشاره به ناعادلانه بودن احکام صادره برای این افراد، اعلام کرده است که این سه زندانی بازداشت شده در اعتراضات آبان ماه در مرحله تحقیق و بازجویی مورد شکنجه قرار گرفته‌اند و از حق داشتن وکیل محروم بوده‌اند.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گران شدن بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز شد و سپس به تمام مناطق کشور کشیده شد و ابعاد اعتراض از گرانی بنزین فراتر رفت. سازمان عفو بین‌الملل شمار کشته شدگان این اعتراضات را ۳۰۴ نفر اعلام کرد. هرچند گمانه‌زنی‌ها حاکی از کشته‌‌شدن شمار بسیار بیشتری از معترضان توسط نیروهای حکومتی است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بر هم زدن ثبات در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

در هنگام اعتراضات مردمی ایران مقامات دولت آمریکا و از جمله شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرده و گفته بود که «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG