لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

عفو بین‌الملل با راه‌اندازی یک کارزار اینترنتی خواستار لغو حکم اعدام سه جوان معترض در ایران شد


امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی، سه جوان معترض محکوم به اعدام در ایران
امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی، سه جوان معترض محکوم به اعدام در ایران

سازمان عفو بین‌الملل با راه‌اندازی کارزاری اینترنتی خواستار لغو حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی، سه جوان معترض در ایران، شد.

سازمان عفو بین الملل روز جمعه ۲۷ تیر گزارش داد که، این نهاد حقوق بشری در یک دادخواست آنلاین ضمن اشاره به افزایش نگران کننده استفاده از مجازات اعدام علیه معترضان، مخالفان، و اعضای گروه‌های اقلیت در ایران، خواستار لغو حکم اعدام سه جوان معترض در ایران شده است. به گفته این سازمان، این افراد «پس از محاکمه‌ای به شدت ناعادلانه با حکم اعدام روبرو شده‌اند.»

این نهاد حقوق بشری در این دادخواست با اشاره به این که مجازات اعدام علیه صدای مخالف در ایران استفاده می‌شود، می‌گوید، حکم اعدام امیرحسین مرادی، محمد رجبی، و سعید تمجیدی موجب محکومیت داخلی و بین‌المللی علیه استفاده از مجازات اعدام شده است و با حمایت کافی می‌توان به مقامات ایران فشار آورد تا اعدام این معترضان را متوقف کنند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین از مردم و فعالان خواست که با پیوستن به این کارزار خواستار لغو حکم اعدام برای این سه جوان ایرانی شوند و بررسی ادعای شکنجه و محاکمه مسئولان متهم به شکنجه را مطالبه کنند.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی سه جوان معترض آبان ماه، پیشتر به اعدام محکوم شده بودند و دیوان عالی رای آنها را تایید کرده بود. بابک پاک‌نیا، وکیل امیرحسین مرادی، اعلام کرد که روز چهارشنبه ۲۵ تیر ماه به همراه حسین تاج و مصطفی نیلی، دو وکیل تعیینی دیگر، با مراجعه به اجرای احکام دادسرای اوین توانسته‌اند برای اولین بار به پرونده دسترسی پیدا کنند و آن را مورد مطالعه قرار دهند.

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه در توئیتی فارسی به صدور حکم اعدام برای سه جوان معترض در ایران واکنش نشان داد و گفت: «سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به مرگ شده اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می فرستد و نباید انجام شود. #اعدام_نکنید»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه در واکنش به حکم اعدام سه معترض آبان‌ماه گذشته با توئیتی ضمن محکومیت این حکم، گفت ایرانیان «شایسته بهتر از این هستند.»

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چندی پیش تایید احکام اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردمی آبان سال ۱۳۹۸ در ایران توسط دیوان عالی کشور را محکوم کرد. مورگان اورتگاس در پیامی در توئیتر نوشت: «گزارش شده است که این معترضان مورد ضرب و شتم قرار گرفته، از داشتن وکیل محروم بوده، و تحت فشار وادار به اعترافات اجباری شده‌اند.» وی تاکید کرد که ایران باید حقوق بشر را محترم شمرده و به این اعدام‌ها پایان دهد.

ساعاتی بعد از اعتراض چند میلیونی در فضای مجازی نسبت به اعدام سه جوان معترض در آبانماه، برخی خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی ایران خبرهای ضد و نقیضی درباره توقف اجرای حکم آنها منتشر کردند.

آبان‌ماه گذشته مردم در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به گران شدن ناگهانی بنزین به خیابان آمدند. به نوشته خبرگزاری رویترز، با دستور خامنه‌ای حدود ۱۵۰۰ نفر از معترضان کشته شدند. حکومت ایران عوامل سرکوب را مجازات نکرد و به جای آن معترضان را بازداشت و محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG