لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

ادامه اعتراضات در سیستان و بلوچستان؛ واکنش عفو بین‌الملل به «شلیک مستقیم» به سوی سوخت‌بران


تصویری منتسب به شلیک مستقیم نیروهای امنیتی از بالای پشت‌بام یک پاسگاه نیروی انتظامی در زاهدان
تصویری منتسب به شلیک مستقیم نیروهای امنیتی از بالای پشت‌بام یک پاسگاه نیروی انتظامی در زاهدان

با ادامه اعتراضات به کشته شدن سوخت‌بران با شلیک مستقیم نیروهای نظامی و امنیتی در سیستان و بلوچستان، عفو بین‌الملل نیز همچون دیگر نهادهای حقوق بشری و امام جمعه اهل سنت زاهدان به کشتار سوخت‌بران محروم بلوچ در سیستان و بلوچستان واکنش نشان داد.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار متنی در حساب توئیتری خود اعلام کرد فیلم‌ها و گزارش‌های نگران کننده‌ای از داخل ایران به دست آمده که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی ایران، روز دوشنبه ۴ اسفند ماه به سمت تعدادی از باربران سوخت در استان سیستان و بلوچستان تیراندازی کرده و آنها را کشته‌اند.

این نهاد حقوق بشری در ادامه اظهار داشته است که در حال بررسی شرایط پیرامون این حادثه است.

اگرچه آمار دقیقی از آسیب دیدگان و کشته‌شدگان احتمالی در دست نیست، اما برخی از روایت‌ها حاکی از آن است که دست‌کم ۱۷ نفر جان خود را در این درگیری‌ها از دست داده‌اند. صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل این گزارش‌ها را تایید کند.

با این حال برخی از ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، حاکی از شلیک مستقیم نیروهای امنیتی از بالای پشت‌بام یک پاسگاه نیروی انتظامی در زاهدان است.

از سوی دیگر روایت‌های رسیده به صدای آمریکا و منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در روزهای گذشته حاکی از اختلال شدید و کندی یا قطع اینترنت در برخی مناطق این استان است که به نگرانی از سرکوب شدید معترضان دامن می‌زند.

گفته می‌شود این اعتراضات پس از کشته و زخمی شدن گروهی از سوخت‌بران با شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در نقاط صفر مرزی «آسکان» شهرستان سراوان در سیستان و بلوچستان آغاز شده است.

کمپین فعالین بلوچ پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که سپاه پاسداران با بستن و حفر چاله‌های بزرگ در نقاط صفر مرزی از تردد سوخت‌بران بلوچ ممانعت کرده و این امر باعث تجمع شماری از سوخت‌بران در مقابل پایگاه سپاه و تیراندازی نیروهای سپاه به سمت معترضان شده است.

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، نیز بار دیگر با توجه به حادثه روز دوشنبه در منطقه‌ی مرزی سراوان با انتشار بیانه‌ای «خواستار بررسی و رسیدگی بی‌طرفانه و منصفانه» حوادث اخیر سیستان و بلوچستان شد و از مسئولان استانی خواست «در اظهارنظرهایشان تمام جوانب را در نظر بگیرند تا باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم رنج‌کشیده نشوند.»

این روحانی اهل سنت در ادامه با توجه به معضل بیکاری و امرار و معاش بخشی از مردم از راه سوختبری در استان سیستان و بلوچستان، ضمن درخواست بسته نشدن این راه درآمدزایی برای سوخت‌بران، تأکید کرد: «عاملان حادثه تیراندازی به سوخت‌بران باید به مجازات قانونی خود برسند و خسارت‌های وارده جبران شود.»

بنا به گزارش فعالان مدنی و حقوقی بلوچ، سالانه ده‌ها جوان بلوچ سوخت‌بر و کالا‌بر و مسافرکش بین مرزی، بر اثر تیراندازی مستقیم ماموران نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی کشته و یا زخمی می‌شوند.

XS
SM
MD
LG