لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۴

ادامه اعتراضات در سیستان و بلوچستان؛ واکنش برخی از نهادهای حقوق بشری و امام جمعه اهل سنت زاهدان


تصویری از تجمع اعتراضی مردم در فرماندازی شهرستان سراوان
تصویری از تجمع اعتراضی مردم در فرماندازی شهرستان سراوان

بر اساس ویدئوها و روایت‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، اعتراضات مردم در شهر سراوان که در روزهای گذشته آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد و مردم در شهرهای دیگر سیستان و بلوچستان از جمله زاهدان و ایرانشهر نیز در حمایت از مردم شهر سراوان دست به اعتصاب زده‌اند.

صدای آمریکا پیشتر بر اساس ویدئوهای دریافتی و همچنین روایت‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، گزارش داده بود که روز سه‌شنبه ۵ اسفندماه،‌ جمعی از شهروندان سراوان در اعتراض به آن چه که کشته شدن چندین سوخت‌بر توسط شلیک مستقیم ماموران سپاه پاسداران گزارش شده بود، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

اگرچه آمار دقیقی از آسیب دیدگان و کشته‌شدگان احتمالی در دست نیست، با این حال برخی روایت‌ها حاکی از آن است که دست‌کم ۱۷ نفر جان خود را در این درگیری‌ها از دست داده‌اند. صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل این گزارش‌ها را تایید کند.

برخی از ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از ورود معترضان به یک پاسگاه نیروی انتظامی در زاهدان است.

گفته می‌شود این اعتراضات پس از کشته و زخمی شدن گروهی از سوخت‌بران با شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در نقاط صفر مرزی «آسکان» شهرستان سراوان در سیستان و بلوچستان آغاز شده است.

کمپین فعالین بلوچ پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که سپاه پاسداران با بستن و حفر چاله‌های بزرگ در نقاط صفر مرزی از تردد سوخت‌بران بلوچ ممانعت کرده و این امر باعث تجمع شماری از سوخت‌بران در مقابل پایگاه سپاه و تیراندازی نیروهای سپاه به سمت معترضان شده است.

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان،‌ ضمن محکوم کردن تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران به سوی برخی از سوخت‌بران در مرز سراوان، گفته است: «سوخت‌بری جرم و قاچاق نیست؛ سوخت‌بران نان‌آوران خانواده‌های خودشان هستند و زندگی هزاران خانواده از همین طریق می‌چرخد. البته مسئولین نظامی و انتظامی با قاچاق اسلحه و مواد مخدر مبارزه کنند.»

کانون مدافعان حقوق بشر نیز، ضمن اعتراض شدید نسبت به اعمال سیاست‌های تبعیض‌آمیز و فقر و محرومیت‌زای حکومت ایران، با ارسال نامه‌ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، خواهان رسیدگی فوری «نسبت به سیاست‌های خشونت‌آمیز و کشتار مردم توسط نیروهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی» شد.

این نهاد حقوق بشری با اشاره به فقر و بی‌کاری در سیستان و بلوچستان و همچنین اعدام ۲۱ زندانی بلوچ در یک ماه اخیر،‌ اعلام کرده است که «شلیک مستقیم به مردم سراوان یادآور سرکوب آبان ۹۸ است که توسط نیروهای امنیتی با شلیک مستقیم کشته شدند.»

پیش از این صدای آمریکا بنا بر اطلاعات دریافتی از سوی برخی منابع مطلع در گزارشی اعلام کرده بود که، با آغاز اعتراضات در شهر سراوان اینترنت در منطقه دچار اختلالات گسترده شده است؛‌ اختلالاتی که باعث نگرانی‌ها از احتمال سرکوب گسترده و مشابه آن چه در اعتراضات مردمی پیش از این رخ داد، شده است.

بنا به گزارش فعالان مدنی و حقوقی بلوچ، سالانه ده‌ها جوان بلوچ سوخت‌بر و کالا‌بر و مسافرکش بین مرزی، بر اثر تیر اندازی مستقیم ماموران نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی کشته و یا زخمی می‌شوند.

XS
SM
MD
LG