لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

جهانگیری: کشورهایی که «برای استقلال آنها از خون فرزندان خود گذشتیم» از ایران نفت نخریدند


اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، با روایت آنچه که او «جنگ اقتصادی» ایران و آمریکا نامیده، گفت که «فکر نمی کردیم» در طول این جنگ چین، هند، روسیه و «برخی کشورهای همسایه که برای استقلال کشور آنها از خون فرزندان خود گذشتیم» از ایران نفت خریداری نکنند.

جهانگیری روز چهارشنبه ۲۳ تیر با اشاره به پول های بلوکه شده ایران در دیگر کشورها گفت: «نمی توانستیم همسایگان و کشورهای دوست را قانع کنیم که حتی پول بلوکه شده ما را پس بدهند و به صراحت اعلام می کردند که چنین امری امکان پذیر نیست چرا که آمریکا در همه جا حاضر است و برای کشور ما در صورت دادن پول مزاحمت هایی ایجاد می کنند.»

در طول سال های گذشته و همزمان با شدت گرفتن تحریم های مالی و بانکی علیه جمهوری اسلامی، میلیاردها دلار از دارایی های ایران که عمدتا مربوط به فروش نفت در بازارهای جهانی است در برخی کشورها بلوکه شد.

در هفته های گذشته خبرهای ضد ونقیضی در مورد آزاد سازی برخی از منابع مالی بلوکه شده ایران منتشر شده است. اما روز چهارشنبه، آمریکا اعلام کرد به ایران اجازه می‌دهد تا از منابع مالی مسدود شده این‌ کشور در ژاپن و کره جنوبی برای بازپرداخت بدهی‌های خود استفاده کند، زیرا مذاکرات درباره احیای توافق هسته‌ای که می‌تواند باعث کاهش تحریم‌ها شود، ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری های ایران، جهانگیری همچنین گفته است تهران به دلیل شیوع کرونا و بسته شدن مرزهای زمینی نتوانسته است صادرات و واردات غیرنفتی با شرکای نزدیک خود «همانند عراق، ترکیه و افغانستان» را ادامه دهد.

کاهش درآمدهای ناشی از صادرات نفتی و غیرنفتی سبب شده دولت ایران بخشی از نیازهای مالی خود را با استفاده از فروش اوراق قرضه تامین کند. به طوری که بنابر اعلام مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، میزان فروش اوراق قرضه در سال های اخیر افزایش یافته است.

با این حال، اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی روز چهارشنبه مدعی شد در حال حاضر «حجم ذخایر اسکناس و طلای بانک مرکزی در تاریخ ایران بی سابقه است.»

او توضیح نداد چرا با وجود بی سابقه بودن «حجم ذخایر اسکناس و طلای بانک مرکزی» پول ملی ایران نتوانسته است ارزش از دست رفته خود در سال های اخیر را در برابر ارزهای معتبر جبران کند، و یا اینکه چرا دولت دچار کسری بودجه شده و در بازار سرمایه، یعنی بورس اوراق بهادار تهران، دستکاری کرده است.

جهانگیری همچنین با تاکید بر ادعای خود گفته است دولت ابراهیم رئیسی «بی سابقه ترین مجموع ذخایر ارزی و طلای کشور را» در اختیار خواهد داشت.

این در حالی است که سعید عمرانی، معاون قضائی دادستان کل کشور روز چهارشنبه ۱۶ تیر با انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت حسن روحانی گفته بود نگران است که دولت «با روش هایی که اتخاذ کرده است ذخایر را خالی کند.»

معاون قضائی دادستان کل کشور همچنین گفت: «این سید خدا [ابراهیم رئیسی] ‌خزانه‌ای را تحویل می‌گیرد که فقط یک قلم بدهی آن ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق قرضه است.»

XS
SM
MD
LG