لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۴

وزیر خارجه روسیه تصدی وزارت امور خارجه ایران را به امیرعبداللهیان تبریک گفت


حسین امیر عبداللهیان
حسین امیر عبداللهیان

به دنبال رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به حسین امیرعبداللهیان برای تصدی وزارت امور خارجه، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه احراز این سمت را به او تبریک گفت. لاورف اولین دیپلمات ارشد خارجی است که به وزیر خارجه جدید ایران تبریک می گوید.

لاورف در پیام تبریک خود بر همکاری فی مابین ایران و روسیه تاکید کرده است. این در حالی است که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشین ایران، در یک فایل صوتی افشا شده گفته بود سفر قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس، به روسیه بدون هماهنگی وزارت امور خارجه ایران و با تصمیم روسیه صورت گرفت و روسیه در پی نابودی دستاوردهای وزارت امور خارجه ایران بود.

امیر عبداللهیان روابط نزدیکی با سپاه پاسداران دارد. او که اتحادیه اروپا نامش را به علت نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌ها گذاشته است روابط دوستانه‌ای نیز با دشمنان غرب، از جمله حزب الله لبنان و دیگر گروه های نیابتی مورد حمایت جمهوری اسلامی در خاورمیانه، دارد.

ایران از ماه آوریل با هدف احیای برجام و خلاص شدن از تحریم‌های فلج کننده، با قدرت‌های بزرگ جهانی وارد مذاکره شده است. دور ششم این مذاکرات در حالی در ماه ژوئن خاتمه یافت که مقام های ایران و کشورهای غربی گفتند برای تفاهم تهران و واشنگتن برای بازگشت به برجام فاصله زیادی باقی مانده است.

رویترز می‌گوید ابراهیم رئیسی از مذاکرات هسته‌ای حمایت می‌کند اما ناظران داخل ایران معتقدند که وقتی چنین گفت وگوهایی از سر گرفته شود دولت او موضع سخت گیرانه‌تری خواهد گرفت.

همچنین، حسین امیرعبداللهیان روز پنجشنبه در اولین روز کار خود به عنوان وزیر امور خارجه گفت وزارت خارجه و سفارتخانه های ایران تلاش خواهند کرد «از هر کشوری که امکان انتقال واکسن به داخل باشد و از نظر استانداردهای علمی نیز وزارت بهداشت آن را تأیید کند، بدون هیچ محدودیتی واکسن وارد» کشور کنند.

در حالی که واکسن های معتبر و موثر برای مقابله با کرونا عمدتا در کشورهای غربی و به ویژه آمریکا تولید می‌شوند، امیرعبداللهیان روز چهارشنبه و ساعاتی پس از رای اعتماد مجلس به او در حساب توئیتر خود نوشت اولویت او کشورهای آسیایی و همسایه ایران خواهند بود.

XS
SM
MD
LG