لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

سقوط آزاد ارزش ریال همزمان با بحران شدید در بازار بورس؛ نرخ دلار در بازار آزاد به ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان رسید


نرخ ارز و دلار در صرافی و بازار ایران
نرخ ارز و دلار در صرافی و بازار ایران

همزمان با اعتراض‌ها به دست‌کاری و دخالت رژیم جمهوری اسلامی ایران در بازار بورس، روند سقوط ارزش پول ملی ایران که از ابتدای هفته آغاز شده بود، ادامه یافت. روز سه‌شنبه هر دلار آمریکا در بازار آزاد ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد.

روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور خبرگزاری‌های دولتی نرخ هر دلار آمریکا را ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان گزارش دادند. اما برخلاف ادعای منابع حکومتی، کانال‌های خبری مستقل و آزاد اعلام کرده‌آند که هر دلار در بازار آزاد ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود.

به این ترتیب قیمت دلار تا رسیدن به رکورد ۲۶ هزار تومانی خود فاصله چندانی ندارد. ۲۹ تیر ماه امسال بود که صدای آمریکا گزارش داد ارزش هر دلار آمریکا در ایران به رقم بی‌سابقه ۲۶ هزار تومان رسید.

در هفته‌های اخیر رژیم ایران با ایجاد فضای کاذب سعی کرد سرمایه مردم را به سمت بازار بورس بکشاند، اما بعد از حدود دو ماه، بازار بورس ناگهان با افت شدید شاخص‌ها روبه‌رو شد. این امر موجب شد که گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این که حکومت ایران در بازار بورس و سرمایه دخالت کرده است، تقویت شود.

سیر نزولی ارزش ریال همزمان با افزایش انتقادها به سیاست‌های متناقض و سوء‌مدیریت رژیم جمهوری اسلامی در تنظیم بازار پول، و نیز دخالت گسترده حکومت در بازار بورس و سرمایه از روز پنجشنبه هفته پیش آغاز شد.

آغاز دوباره روند صعودی ارزش دلار در برابر ریال بار دیگر وضعیت به شدت متزلزل اقتصاد در آستانه فروپاشی ایران را به نمایش گذاشت و بر ادعاهای اخیر برخی مقامات رژیم که نوسان‌های بازار ارز را شوک‌های گذرا و موقتی دانسته بودند، خط بطلان کشید. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در ۱۵ تیرماه اعلام کرده بود که بانک مرکزی «دخالت هدفمند» در بازار ارز را اعمال می‌کند تا قیمت‌ها کنترل شود. پیش از این نیز او نوسان‌های اخیر بازار ارز را «شوک‌های گذرا و موقتی» دانسته بود.

بنابر گزارش‌ها قیمت دلار در نیمه اول سال گذشته بین ۱۱ تا ۱۲هزار تومان بود، اما در نیمه دوم سال به دلیل افزایش قیمت بنزین و اعتراضات داخلی و نیز تنش‌های بین المللی با ایران، قیمت دلار تا مرز ۱۵ هزار تومان در دی ماه رسید و در روزهای پایانی سال قیمت دلار تا ۱۵۹۰۰ تومان هم افزایش یافت. در نهایت معاملات بازار ارز سال ۱۳۹۸، با قیمت ۱۴۹۰۰ تومان برای دلار آمریکا و ۱۶۹۰۰ تومان برای یورو به کار خود پایان داد.

اما نرخ دلار از اواخر خرداد امسال بار دیگر رو به افزایش گذاشت و در تیرماه به حدود ۲۵ هزار تومان رسید؛ اما اندکی بعد به محدوده ۲۲ هزار تومان فروکش کرد.

ایران تحت تحریم‌های شدید اقتصادی ایالات متحده قرار دارد. مقامات آمریکا می‌گویند تا ایران مثل یک کشور عادی رفتار نکند، و از حمایت از گروه‌های تروریستی دست بر ندارد، به فشار تحریم‌ها ادامه خواهند داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در آذر ماه سال گذشته درباره وضعیت اقتصادی ایران گفته بود: «ایران اکنون پر از قیام و شورش است. ما تحریم‌های شدیدی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کردیم. رشد اقتصادی‌‌شان ۲۵ درصد سقوط کرد. ما هرگز نمی‌توانیم اجازه بدهیم که رژیم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشند. آنها به شورشیان سلاح می‌دهند.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در خرداد ۱۳۹۷ راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید را اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG