لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

پرزیدنت ترامپ در کنفرانس شورای اسرائیلی - آمریکایی: بزرگترین قربانی رژیم، خود مردم ایران هستند


رئیس جمهوری ایالات متحده بار دیگر با اشاره به اعتراضات اخیر مردم ایران گفت که «بزرگترین قربانیان» رژیم جمهوری اسلامی، «خود مردم ایران» هستند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده شنبه شب ۱۶ آذر به وقت شرق آمریکا در کنفرانس سالانه ملی شورای اسرائیلی - آمریکایی سخنرانی کرد.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به ایران گفت: دولت من با بزرگترین دولت حامی تروریسم، رژیم دیکتاتوری خشونت بار در ایران مقابله می‌کند. دوستان اسرائیلی من می‌گویند مهمتر از «انتقال سفارت به اورشلیم» و «اعلام حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان»، خروج از توافق هسته‌ای یکطرفه و فاجعه بار با ایران بود که توسط دولت اوباما امضا شده بود. من موافقم.

پرزیدنت ترامپ افزود: الان ایران کشور متفاوتی است. ایران اکنون پر از قیام و شورش است. ما تحریم های قوی علیه جمهوری اسلامی اعمال کردیم. رشد اقتصادی شان ۲۵ درصد سقوط کرد. هرگز نمی توانیم اجازه بدهیم که رژیم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشند. آنها به شورشیان سلاح می‌دهند. شاید بتوانیم به یک توافق جدید دست پیدا کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: بزرگترین قربانی در ایران، خود مردم ایران هستند که رژیم شان، ثروت کشور را صرف دیگران می‌کند. در هفته های اخیر مردم ایران دوباره تظاهرات کردند. آنها تلاش کردند سرنوشت کشورشان را به دست بگیرند اما در پاسخ دیکتاتوری رژیم صدها و شاید هزاران نفر از این معترضان را کشتند. هزاران نفر را بازداشت کرد. رژیم ایران اینترنت را قطع کرد. آمریکا همیشه در کنار مردم ایران برای مبارزه به حق شان برای کسب آزادی شان خواهد ماند.

پرزیدنت ترامپ افزود: رهبر جمهوری اسلامی مدام علیه اسرائیل سخنرانی می‌کند. رژیمی که می گوید مرگ به آمریکا یا مرگ بر اسرائیل، نباید به سلاح اتمی دست یابد. من از توافق با ایران خارج شدم تا مانع رسیدن رژیم ایران به سلاح هسته‌ای می‌شوم.

وی در پایان درباره ایران به آزادی یک شهروند آمریکایی اشاره کرد و گفت: ما برای آزادی آمریکایی های زندانی در ایران تلاش می کنیم. ما امروز شاهد آزادی ژیو وانگ دانشجوی پرینستون بودیم که در دوره اوباما بی گناه بود و توسط ایران زندانی شد. و سه سال زندانی بود، در حالیکه جاسوس هم نبود.

نسخه کامل این سخنرانی را از فیسبوک صدای آمریکا با ترجمه همزمان ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG