لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

گزارشگران بدون مرز: ابراهیم رئیسی در اعدام صدها روزنامه نگار در ایران دست داشته است


ابراهیم رئیسی - آرشیو
ابراهیم رئیسی - آرشیو

سازمان گزارشگران بدون مرز روز پنجشنبه ۱۰ تیر از درخواست گزارشگر ویژه سازمان ملل برای تحقیقات مستقل در مورد نقش ابراهیم رئیسی در اعدام های سال ۱۳۶۷حمایت کرد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه وضعیت حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه این هفته در گفت وگو با خبرگزاری رویترز گفته بود حالا زمان مناسبی برای این تحقیق و بررسی نقش افراد در رخدادهای سال ۶۷ است. ابراهیم رئيسی اخیرا در یک کنفرانس خبری از نقش خود از اعدام‌های آن سال دفاع کرد.

گزارشگران بدون مرز می گوید ابراهیم رئیسی، که کار خود را به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران از نیمه مرداد امسال آغاز می کند، متهم است که در سال ۱۳۶۷ به عنوان دادستان جمهوری اسلامی در اعدام هزاران زندانی سیاسی و از جمله صدها روزنامه نگار دست داشته است.

گزارشگران بدون مرز می گوید از تحقیقات بین المللی در این مورد حمایت می کند.

جاوید رحمان در گفت وگو با رویترز تاکید کرد دفتر او طی سال‌های گذشته مدارک و شواهدی را جمع آوری کرده است که در صورت آغاز تحقیقات بی طرفانه توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد یا نهادی دیگر حاضر است آنها را به اشتراک بگذارد.

گزارشگران بدون مرز دو سال قبل، پس از انتصاب رئیسی به عنوان رئیس قوه قضاییه، در بیانیه ای او را مسئول قتل عام، بازداشت، شکنجه، حبس و اعدام روزنامه نگاران ایرانی در دهه ۸۰ میلادی معرفی کرده بود.

این نهاد می‌گوید ۸۶۰ خبرنگار و شهروند-خبرنگار از زمان انقلاب ایران تا تا سال ۲۰۰۹ در ایران تحت پیگرد قضایی قرار گرفته و دستگیر و زندانی شدند و در برخی موارد، اعدام شدند.

XS
SM
MD
LG