لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

سخنگوی کاخ سفید: رئیسی باید از این پس پاسخگوی نقض حقوق بشر در دوران ریاست جمهوری خود باشد


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز دوشنبه
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز دوشنبه

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، تاکید کرد برنامه ای برای دیدار در سطح رهبران آمریکا و ایران وجود ندارد.

خانم ساکی این موضوع را در پاسخ به سوالی در مورد اولین کنفرانس خبری ابراهیم رئیسی عنوان کرد.

ابراهیم رئیسی، روز دوشنبه ۳۱ خرداد به عنوان رئیس جمهور منتخب در انتخابات ۱۴۰۰ در یک نشست خبری شرکت کرد و به پرسش های خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد. آقای رئیسی در این نشست به امکان پذیرش دیدار احتمالی با رئیس جمهوری آمریکا پاسخ منفی داد.

جن ساکی ساعاتی پس از این اظهارنظر گفت: «ما هم اکنون روابط دیپلماتیک با ایران نداریم و هیچ برنامه ای برای دیدار در سطح رهبران نداریم. بنابراین هیچ تغییری در این موارد رخ نداده است.»

سخنگوی کاخ سفید افزود: « دیدگاه پرزیدنت بایدن و دولتش این است که تصمیم گیرنده در ایران رهبر است. این وضعیتی است که پیش از انتخابات بوده و امروز و در آینده نیز به همین منوال خواهد بود.»

خانم ساکی در پاسخ به سوالی دیگر در مورد نحوه تعامل آمریکا با رئیس جمهوری منتخب در جمهوری اسلامی ایران که در اعدامهای زندانیان سیاسی در دهه شصت نقش داشته و اینکه او فردی تحت تحریم است، گفت: «رئیس جمهوری جدید باید از این پس پاسخگوی نقض حقوق بشر در دوران ریاست جمهوری خود باشد. ما قویا از دولت ایران و یا آنهایی که در قدرت هستند می خواهیم زندانیان سیاسی را آزاد کنند و وضعیت حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همه ایرانیان را بهبود بخشند.»

رئیسی در نشست خبری روز دوشنبه، خود را« مدافع حقوق مردم» معرفی کرد و در مورد نقشی که در اعدام های دهه شصت داشته مدعی شد:« اگر یک حقوقدان و قاضی از حقوق مردم دفاع کرده باید مورد تقدیر و تشویق قرار گیرد.»

رئیسی همچنین در مورد توافق هسته ای ایران با غرب و سرنوشت مذاکرات هسته ای گفت:« ملت ایران از برجام خاطره خوشی ندارند چون آورده ای که در برجام پیش بینی شد ملت ایران شاهد برخورداری از این آورده نبود.»

ششمین دور مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی روز گذشته به پایان رسید و طرفین گفت وگو برای مشورت و تصمیم گیری به پایتخت کشورهایشان بازگشته اند.

جن ساکی گفت هنوز تاریخی برای دور هفتم گفت وگوها در نظر گرفته نشده است. او گفت ما می دانیم که در طول مذاکرات شعارهای سیاسی برای پاسخگویی به سوالات داخل ایران بیان می شود و ما این مسائل را درک می کنیم، تمرکز ما بر روی مذاکرات است که ما امیدواریم که ادامه یابد.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی در مورد مخالفت جمهوریخواهان در کنگره آمریکا با برداشتن تحریم‌ها علیه تهران در صورت ورود آمریکا به برجام گفت: ابتدا بگویم که هنوز ما به توافقی نرسیدیم که درباره موضعگیری جمهوریخواهان در کنگره صحبت کنیم.

خانم ساکی افزود که ما می دانیم ایران نقش خوبی در طیف گسترده‌ای از مسائل در سطح بین المللی ایفا نمی کند. اینها شامل نقض حقوق بشر، و دخالتشان در امور منطقه می‌شود و این مسائل وجود خواهند داشت حتی و اگر به توافق برسیم. جن ساکی افزود: آنچه در چارچوب منافع آمریکا است، بازگشت نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و درک بهتر از توان هسته‌ای آنها است.

XS
SM
MD
LG