لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

پیام نوروزی خانواده‌های کشته‌شدگان هواپیمای سرنگون‌شده توسط سپاه: امیدواریم ۱۴۰۰، سال تحقق عدالت باشد


پوستر مربوط به سالگرد سقوط هواپیما اوکراینی
پوستر مربوط به سالگرد سقوط هواپیما اوکراینی

خانواده‌های قربانیان هواپیما مسافربری اوکراینی سرنگون شده توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در ویدئویی سال ۱۴۰۰ خورشیدی را به مردم ایران تبریک گفتند. برخی از خانواده‌های این کشته‌شدگان روز دوشنبه ۲ فروردین ماه با انتشار این ویدئو، آرزو کردند که سال ۱۴۰۰ خورشیدی، «سال تحقق عدالت باشد،‌ برای همه کسانی که طوفان ستم، بهارشان را ویران کرد و به یاد تمام کسانی که شکوفه‌های این بهار را ندیدند.»

در بخشی دیگری از این پیام نوروزی آمده است که، «برای خانواده‌های پرواز بهار بی‌شکوفه می‌آید، برای خانواده‌های پرواز اعداد خالی از معنا شدند. ۱۳۹۸، ۱۳۹۹، ۱۴۰۰ برای خانواده‌های پرواز فقط یک عدد باقی مانده است، ۷۵۲. فقط یک تاریخ باقی مانده است ۱۸ دی‌ماه.»

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸، یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کی‌یف بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران سرنگون شد.

مقامات جمهوری اسلامی تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند. اما ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است. این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری حکومت ایران، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

سرنگونی هواپیمای اوکراینی زمانی صورت گرفت که سپاه پاسداران به بهانه تلافی کشتن قاسم سلیمانی موشک‌هایی به بخش‌های خالی از سکنه یک پایگاه آمریکا در عراق شلیک کرد. کشورهای کانادا، بریتانیا، افغانستان، سوئد که شهروندانشان در آن رویداد کشته شدند، ائتلافی تشکیل داده اند تا در یک تلاش این پرونده را به نتیجه برسانند.

XS
SM
MD
LG