لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

دو شهروند ایرانی اتریشی زندانی در ایران به کرونا مبتلا شدند


 کامران قادری (راست) و مسعود مصاحب، دو ایرانی–اتریشی زندانی در ایران
کامران قادری (راست) و مسعود مصاحب، دو ایرانی–اتریشی زندانی در ایران

همزمان با افزایش آمار مبتلایان به کووید- ۱۹ در ایران، خانواده مسعود مصاحب و کامران قادری، دو ایرانی–اتریشی زندانی در ایران اعلام کرده‌اند که این دو زندانی دو تابعیتی در زندان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

اعضای خانواده مسعود مصاحب، بازرگان ۷۴ ساله و دبیرکل انجمن ایران-اتریش که در ایران زندانی است با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که او به دلیل ابتلا به ویروس کرونا به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شده است.

این زندانی دوتابعیتی در حالی به این ویروس مبتلا شده است که به گفته خانواده او، آقای مصاحب به بیماری‌های «جدی» دیگری از جمله دیابت و نارسایی قلبی مبتلا بوده و دستکم دو سال است که با درخواست اعزام این بازرگان ایرانی- اتریشی زندانی به بیمارستانی خارج از زندان اوین برای درمان، مخالفت شده است.

خانواده آقای مصاحب در ادامه این بیانیه،‌ همچنین با ناقض اصول حقوق بشر خواندن مواردی همچون سلول انفرادی، اعترافات اجباری، مراقبت درمانی نامناسب و دادگاه غیرقانونی، باردیگر خواستار آزادی این زندانی سیاسی شده‌اند.

اواخر مرداد ماه سال جاری بود که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که مسعود مصاحب، بازرگان ۷۳ ساله و دبیرکل انجمن ایران-اتریش که از تاریخ نهم بهمن ۱۳۹۷ در بازداشت به سر می‌برد،‌ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و جاسوسی برای کشورهای خارجی به به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. این حکم در حالی صادر شده است که، دی ماه سال گذشته یک منبع آگاه به صدای آمریکا گفت، اتهامات وارده به مسعود مصاحب، بازرگان ۷۳ ساله ایرانی اتریشی «به طور کامل ساختگی است» و او حتی به وکیل مدافع نیز دسترسی نداشته است.

از سوی دیگر هاریکا قادری‌ همسر کامران قادری، بازرگان ایرانی–اتریشی زندانی در ایران نیز با انتشار متنی در توئیتر با اشاره به بروز علائم ابتلا به ویروس کرونا در این زندانی دوتابعیتی طی روزهای گذشته از مقامات جمهوری اسلامی خواست، آزمایش کوید- ۱۹ از آقای قادری گرفته شود و اجازه دهند وی مورد معالجه قرار بگیرد.

پیش از این نیز درن نایر، عضو کارزار حمایت از حقوق زندانیان غیرقانونی، در صفحه توییتر خود با انتشار خبر ابتلای آقای قادری به این ویروس، وضعیت سلامت این زندای دو تابعیتی را در طول دو هفته گذشته نامناسب اعلام کرد و نوشت «دو هفته پیش، او به مدت سه روز تب داشت، حس بویایی و چشایی خود را از دست داده بود و قادر به ایستادن نبود.»

این عضو کارزار حمایت از حقوق زندانیان غیرقانونی همچنین اعلام کرده است که درجه تب کامران قادری در حال حاضر کاهش یافته اما حالت خستگی او ادامه داشته و همچنان حس بویایی و چشایی این زندانی دو تابعینی به حالت عادی برنگشته و برای آزمایش کووید-۱۹ نیز اعزام نشده است.

بر اساس اطلاعات موجود کامران قادری، بازرگان ایرانی - اتریشی، در تاریخ ۱۲ دی ماه سال ۱۳۹۴ زمانی که برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود در فرودگاه امام خمینی تهران به دست مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از مدتی در مرداد ماه ۱۳۹۵ به اتهام «همکاری با دول متخاصم علیه جمهوری اسلامی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

این زندانی سیاسی پس از بازداشت تا فرودین ۱۳۹۵ اجازه برقراری تماس با خانواده خود را نداشته و در هفت ماه نخست بازداشت نیز از حق دسترسی به وکیل محروم بوده و تنها دو روز مانده به برگزاری محاکمه به او اجازهی ملاقات با یک وکیل داده شده است..

لازم به ذکر است که صدای آمریکا پیشتر گزارش داده بود که بیش از چهل زندانی سیاسی محبوس در بند ۸ زندان اوین از جمله اسماعیل عبدی فعال صنفی معلمان، امیرسالار داودی وکیل دادگستری، و نیز رضا خندان، بکتاش آبتین، و کیوان باژن، سه عضو زندانی کانون نویسندگان ایران، با تنظیم و انتشار بیانیه‌ای نسبت به آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا و شیوع این ویروس در زندان‌های ایران ابراز نگرانی کردند و خواهان آزادی زندانیان و یا دست‌کم اعزام آنها به مرخصی شدند.

ژیو وانگ، پژوهشگر آمریکایی که ۴۰ ماه در ایران زندانی شده بود نیز با انتشار متنی در توئیتر خود در حمایت از این دو ایرانی–اتریشی زندانی در ایران نوشته است دولت اتریش باید هر چه سریعتر اقداماتی علیه جمهوری اسلامی انجام دهد تا اطمینان حاصل کنند این دو زندانی که در زندان اوین به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند تحت معالجه قرار می‌گیرند.

بازداشت دو تابعیتی‌ها با اتهامات امنیتی توسط رژیم جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد. تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG