لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۴

پيوستن كارگران بخش فولاد به اعتصابات کارکنان صنايع نفت، گاز، و پتروشيمی


آرشیو
آرشیو

فعالان حوزه كارگری از پيوستن كارگران صنايع فولاد به اعتصابات کارکنان صنايع نفت، گاز، و پتروشيمی خبر می‌دهند.

ويدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از پيوستن کارگران پروژه‌های فعال در صنايع پتروشيمی عسلویه به اعتصابات سراسری است.

امروز پنج‌شنبه، چهارم تیر، كارگران صنايع فولاد در شهرها و استان‌های مختلف از جمله شركت فولاد كرمان به اعتصابات سراسری كارگران پيوستند.

به گفته منابع فعال در حوزه كارگری، شورای سازمان‌دهی اعتراض‌های کارگران پیمانی صنايع نفت اعلام کرده‌ است که روز نهم تير به اعتصاب خواهد پيوست. کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه نیز با صدور بیانیه‌ای، از اعتصاب سراسری کارگران اعلام حمایت کرده‌اند.

رسانه‌های دولتی اعتصابات سراسری را محدود به عده‌ای اندک اعلام کرده‌اند، اما فعالان كارگری می‌گويند بسياری از كارگران اعتصاب‌كننده به شهرهای محل اقامت خود بازگشته‌اند.

مجلس شورای اسلامی می‌گويد، جلسه‌ای با مقامات وزارت نفت برای حل مشكل کارگران داشته است، اما وزارت نفت می‌گويد اعتصابات به ما ربطی ندارد و مشكل بايد از طرف شركت‌های پيمانكاری حل شود.

کمپین سراسری «بیست ده ۱۴۰۰»، از كارگران خواسته تا زمانی که مطالباتشان برآورده نشده است، در محل كار حاضر نشوند.

پرداخت به موقع دستمزدها و افزايش آن تا دوازده ميليون تومان در ماه به دلیل گرانی و تورم، كوتاه شدن دست پيمانكاران واسط، پرداخت حقوق معوقه در یک سال گذشته، قوانين به گفته كارگران برده‌وار كه زمينه اخراج آسان كارگران را فراهم می‌كند، بيمه، و افزايش مرخصی‌ها عمده مطالبات كارگران اعتصاب‌كننده در صنايع مختلف است.

كارگران می‌گويند، گرانی و تورم گذران زندگی را بر آنان سخت كرده و از تامين مايحتاج اوليه برای خود و خانواده‌هايشان ناتوان شده‌اند.

XS
SM
MD
LG