لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

گسترش دامنه اعتصابات کارگران پیمانکاری صنايع نفت و گاز در ایران


پالایشگاه نفت عسلویه - آرشیو
پالایشگاه نفت عسلویه - آرشیو

در ادامه موج اعتراضات و اعتصاب‌های کارگری و صنفی در ایران، جمعی از کارگران پروژه‌ای و پیمانکاری عسلویه روز چهارشنبه ۲ تیر در اعتراض به شرایط نامناسب شغلی، پایین بودن حقوق‌ها، و نابرابری در پرداخت دستمزدها و امکانات رفاهی یکسان دست به اعتصاب زدند.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی بسیاری از کارگران پالایشگاه‌های تهران، قشم، آبادان، بیدبلند بهبهان، پتروشیمی گچساران، و بوشهر با برگزاری تجماتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

امروز کارکنان رسمی پالایشگاه آبادان در اعتراض به نحوه افزایش دستمزد و پرداخت مالیات مضاعف تجمع کرده و شعارهایی علیه زنگنه وزیر نفت دولت روحانی سر دادند.

کارگران شرکت تهران جنوب در بندر ماهشهر و شرکت پتروپالایش آدیش هم به اعتصاب سراسری کارگران شرکت‌های پالایشگاهی که از روز سه شنبه آغاز شده است، پیوستند. این کارگران در اعتراض به ساعات کاری طولانی و دستمزدهای پایین دست از کار کشیده اند.

کارگران پالایشگاه تهران با انتشار تصاویری در فضای مجازی از اخراج هفتصد نفر از کارگران در پی اعتراض دیروز خود به شرایط مزدی خبر دادند.

کارگران پیمانی شرکت کیهان پارس در پالایشگاه اصفهان نیز به اعتصاب کارگران پیوستند و کارگران بخش‌های دیگر پالایشگاه اصفهان هم اعلام کرده اند که در روزهای آتی دست از کار می‌کشند.

امروز همچنین کارکنان نیروگاه رامین شهر اهواز هم در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و پرداخت نشدن معوقات مزدی خود دست از کار کشیدند و مقابل ساختمان اداری نیروگاه ها تجمع کردند.

کارگران شرکت سیمان سپاهان اصفهان نیز روز چهارشنبه در ادامه تجمعات خود مقابل فرمانداری شهرستان مبارکه تجمعی اعتراضی برپا کردند.

شورای سازمان‌دهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت نيز در بیانیه‌ای اعلام کرده كه کارگران پیمانی پس از اعتصابی یک هفته‌ای با هدف اخطار، از روز نهم تير ماه به اعتصاب و اعتراض کارکنان رسمی نفت می‌پیوندند.

XS
SM
MD
LG