لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

نگرانی از وضعیت نسرین ستوده؛ کارزار توییتری برای آزادی وکیلی که در زندان اعتصاب غذا کرده است


نسرین ستوده،‌ وکیل دادگستری زندانی و فعال حقوق بشر
نسرین ستوده،‌ وکیل دادگستری زندانی و فعال حقوق بشر

همزمان با برپایی یک کارزار اینترنتی برای درخواست آزادی نسرین ستوده وکیل زندانی در ایران، رضا خندان، همسر این وکیل که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، می‌گوید خانم ستوده وضعیت جسمی خوبی ندارد.

آقای خندان روز دوشنبه ۱۰ شهریور به صدای آمریکا گفت: «متاسفانه ما دو روز یکبار و در بعضی مواقع سه روز یکبار در تماس هستیم و هر روز اجازه نمی‌دهند از بند زنان تماس بگیرند. امروز نوبت تماس بود که صحبت کردم. وضعیت خوبی متاسفانه نداشت و بیشتر نگران شدیم، به‌خاطر اینکه فشارش گویا پایین بوده و به خودش هم نگفتند فشارش چقدر است و گفته بودند باید حتما سرم وصل شود که خودداری کرده بود اما به هر حال فعلا ادامه می دهد.»

وی افزود: «پیگیری‌هایی را از طریق دادستانی کل،‌ دادستانی تهران انجام دادیم، ولی به هیچ وجه حاضر نیستند با کسی حتی صحبت کنند و خیلی [به فکر پاسخگویی] نیستند. هیچ وقت تا حالا نشده؛ چه شما نامه بنویسید، جواب نمی‌دهند و چه سوال بپرسید جواب نمی‌دهند. اساسا در ایران هیچ مسئولی با کسی معمولا ملاقات نمی‌کنند. بعضی جاها مثل سازمان زندان‌ها اصلا داخل راه نمی‌دهند.»

آقای خندان با اشاره به تجربه‌های گذشته خود گفت: «من چندین بار سر موضوع‌های دیگر، دو سال پیش، یک سال و نیم پیش به سازمان زندان‌ها مراجعه کردم. آن جا در خیابان که سرباز گذاشته‌‌اند ورودی آنجا می‌گویند اجازه نمی‌دهیم کسی داخل برود و اگر چیزی دارید نامه بنویسید و اینجا بگذارید. بزرگترین کاری که می‌کنند همین است. من حتی یکبار سر مسدود شدن حساب‌های همسرم خواستم دادستان تهران که نه، معاونش را - که معاون است و هر کسی را که از راه می‌رسد باید ببیند - ببینم که باز هم اجاره ندادند پیش معاونش بروم و گفتند: نامه بنویس. نامه هم نوشتم، [اما] پاسخ ندادند.»

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که خانم ستوده پس از آن که طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته کلیه مکاتبات او با مسئولان زندان، سازمان زندان‌ها، و همچنین مسئولان قوه قضائیه در رابطه با حق و حقوق زندانیان، شرایط زیست زندانیان داخل زندان، ملاقات‌های حضوری، مرخصی زندانیان، و صدور احکام زندان طولانی‌‌مدت برای زندانیان سیاسی، بی‌جواب مانده بود، از روز سه شنبه ۲۱ مرداد در زندان اعتصاب غذا کرده است.

کارزار کاربران توییتر

کاربران توییتر با برپایی کارزاری خواستار آزادی نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر که در زندان دست به اعتصاب غذا زده است، شده‌اند.

محمد مقیمی، وکیل نسرین ستوده، با اشاره به این که فعالیت‌های او «در راستای تحقق حق دفاع شهروندان و ارتقاء حقوق بشر در ایران» بوده، نوشته است: «جای وکیل در زندان نیست.»

حساب کاربری فارسی سازمان گزارشگران بدون مرز نیز با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی مسئول سلامت و جان او است» نوشته است: «وکیل زندانی مدافع حقوق بشر و بسیاری از روزنامه‌نگاران و شهروند-خبرنگاران، امروز در دفاع از آزادی زندانیان سیاسی، حق درمان و حقوق بنیادین مردم، در خطر مرگ قرار داد.»

شاهین میلانی، فعال حقوق بشر، هم در توییتی نوشت: «نمیدانم چندمین بار است که نسرین ستوده متوسل به اعتصاب غذا شده است. تاریخ نشان خواهد داد که جمهوری اسلامی چه بر سر زندانیان آورده است.»

رضا خندان، فعال مدنی و همسر خانم ستوده، هم معتقد است: «این همه دشمنی با وکلایی که از قربانیان نقض حقوق بشر دفاع می‌کنند به خاطر این است که بتوانند در غیاب آنها، احکامی مانند اعدام نوید افکاری را به راحتی، صادر کنند.»

پیش از این مقامات جمهوری اسلامی برای تحت فشار قرار دادن نسرین ستوده اقدام به بازداشت دختر ۲۰ ساله او کردند؛ اما باز هم نتوانستند باعث شکستن اعتصاب غذای او شوند.

خانم ستوده توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی بابت اتهاماتی مانند «ابراز مخالفت‌ با قوانین حجاب اجباری»، «تشویق به فساد و فحشا»، و «تظاهر به گناه ... از طریق کشف حجاب در ملأ عام»، و همچنین اقدامات کنشگرانه‌اش برای مبارزه با حکم اعدام، مجرم شناخته شده است. این وکیل دادگستری و فعال حقوق اجتماعی و حقوق زنان به خاطر این اتهامات مجموعا با حکم بسیار سنگین ۳۸ سال زندان و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق رو‌به‌رو شده است که بر اساس قانون مجازات اسلامی ۱۲ سال از این حکم برای او اجرا خواهد شد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، چندی پیش با انتشار توئیتی به مناسبت روز جهانی زنان، ضمن اشاره به «نسرین ستوده» وکیل زندانی در ایران،‌ با «زنان شجاع» ایرانی ابراز همبستگی کرد و نوشت: «من، در این روز جهانی زنان، با نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر ایرانی زندانی، اعلام همبستگی می‌کنم. همان‌گونه که او گفته است: تلاش‌های بی‌امان زنان سرانجام ثابت کرد که، فارغ از حمایت یا مخالفت با آنها، دیگر نمی‌شود زنان را نادیده گرفت.»

دفتر امور زنان وزارت خارجه آمریکا نیز با اعلام حمایت و ابراز نگرانی عمیق از سلامتی نسرین ستوده از رژیم ایران خواسته است تا این وکیل حقوق بشر زندانی و همه زندانیان سیاسی که به ناحق بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

XS
SM
MD
LG