لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

گزارش ویژه رویترز: سپاه در یک «پروژه مخفی» در شرق ایران پودر آلومینیوم برای سوخت موشک‌ تولید می‌کند


FILE - In this Feb. 3, 2007 file photo, a technician works at the Uranium Conversion Facility just outside the city of Isfahan, Iran, 255 miles (410 kilometers) south of the capital Tehran. Iran announced Saturday, Sept. 7, 2019, it had begun using…
FILE - In this Feb. 3, 2007 file photo, a technician works at the Uranium Conversion Facility just outside the city of Isfahan, Iran, 255 miles (410 kilometers) south of the capital Tehran. Iran announced Saturday, Sept. 7, 2019, it had begun using…

خبرگزاری رویترز در گزارش ویژه‌ای تحت عنوان «آن چه درون پروژه مخفی ایران جهت تولید پودر آلومینیوم برای موشک می‌گذرد» نوشته است که در کویری در استان خراسان شمالی، نزدیک بزرگترین مخزن بوکسیت کشور، یک مجتمع تولید آلومینیوم قرار دارد که دولت از آن به عنوان بخش مهمی از تلاش هایش برای افزایش تولید آلومینیوم یاد کرده است.

اما، نزدیک آن مجتمع در جاجرم، یکی از تاسیسات مخفی سپاه قرار دارد که در آن پودر آلومینیوم برای استفاده در برنامه موشکی کشور تولید می شود. رویترز می گوید این اطلاعات را یک مسئول سابق ایرانی به نام امیر مقدم به این خبرگزاری گفته واسناد آن را نیز در اختیار رویترز قرار داده است.

پودر آلومینیوم که از بوکسیت گرفته شده باشد، ماده مهمی در پیشران متکی به سوخت جامد برای پرتاب موشک به شمار می رود.

عکسی که رویترز از امیر مقدم در حاشیه یکی از سفرهای استانی روحانی در اراک منتشر کرده است.
عکسی که رویترز از امیر مقدم در حاشیه یکی از سفرهای استانی روحانی در اراک منتشر کرده است.

به نوشته رویترز، این مقام سابق ایرانی به این خبرگزاری گفته است که تولید پودر آلومینیوم برای مصارف نظامی در ایران بیش از پنج سال پیش آغاز شد. این مقام سابق از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ مسئول روابط عمومی و امور پارلمانی دفتر معاون رئیس جمهوری و امور اجرایی کشور بود که در آن زمان ناظر بر برخی از سیاست های اقتصادی بود.

امیر مقدم گفته است که او از آن تاسیسات دو بار بازدید کرد و تولید در آن زمانی که وی ایران را در سال ۲۰۱۸ ترک کرد، همچنان جریان داشت.

رویترز می نویسد که تولید پودر آلومینیوم درایران برای استفاده در ساخت موشک قبلا اعلام نشده بود. ایران در شرایطی دست به تولید پودر آلومینیوم زده است که تحریم های بین المللی درصدد آن بوده است که مانع دستیابی کشور به فناوری تسلیحات پیشرفته شود. آمریکا و متحدانش برنامه موشکی ایران را تهدیدی برای منطقه و جهان می دانند.

رویترز می گوید بیش از ۱۲ سند مربوط به این پروژه را دیده که مربوط به سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۸ می شود و یکی از آنها، نامه ای از محمد تهرانی مقدم به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، است که در آن، تاسیسات جاجرم به عنوان پروژه ای برای تولید سوخت موشک از پودر فلز آلومینیوم توصیف شده است که بنا بر آن نامه، «در بهبود خودکفایی کشور در ساخت سوخت جامد موشک» نقش مهمی دارد. رویترز می گوید این نامه تاریخ ندارد، اما بر اساس محتوای آن به نظر می رسد که مربوط به سال ۲۰۱۷ باشد.

واکنش خزانه داری آمریکا

خبرگزاری رویترز می گوید که یک سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا یافته های جدید رویترز درباره تولید پودر آلومینیوم برای مصارف نظامی نشانه ای از نقض تحریم ها است، گفت: «خزانه داری هر گونه گزارش درباره اقداماتی که به طور بالقوه قابل تحریم باشند را جدی می گیرد. و ما در حالی که درباره تحقیقات احتمالی صحبت نمی‌کنیم، متعهد هستیم افرادی را که از رژیم ایران و اقدامات مخرب آن در جهان حمایت می کنند، تحت اختیاراتی که داریم، هدف قرار دهیم.»

واکنش سازمان ملل به گزارش رویترز

رویترز می نویسد که سازمان ملل فعالیت های ایران در حوزه موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را محدودیت کرده است.

در همین حال، حوزه لویس دیاز، یک سخنگوی این سازمان، گفته است که روشن نیست که فعالیت های مربوط به تولید پودر آلومینیوم در جاجرم که رویترز آن را افشا کرده، ناقض محدودیت های تعیین شده باشد. او افزوده است شورای امنیت سازمان ملل روشن نکرده است که آیا قابلیت ایران برای تولید پودر آلومینیوم برای استفاده در پیشران موشک با تدابیر محدود کننده تعیین شده برای ایران، در تضاد باشد.

واکنش بریتانیا

رویترز می نویسد دولت بریتانیا در پاسخ به پرسش این خبرگزاری درباره تولید آلومینیوم برای مصارف نظامی در بیانیه ای گفت: ‌«ما نگرانی عمده و دیرینی درباره برنامه موشک‌‌های بالستیک ایران - که منطقه را بی‌ثبات می‌کند و تهدیدی برای امنیت منطقه است - داریم.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «تولید موشک‌های بالستیک دارای قابلیت هسته‌ای و فناوری‌های مرتبط با آن ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. [این قطعنامه]ّ از سال ۲۰۱۵ به اجرا درآمده و از ایران خواسته است فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک، که برای حمل جنگ‌افزارهای هسته‌ای طراحی شده‌اند، را متوقف کند.»

رویترز می نویسد تاسیسات جاجرم را نیز طبق اسنادی که این خبرگزاری دیده، شرکت آلومینای ایران اداره می کند. پودر آلومنیوم در صنایع مختلف از تولید رنگ گرفته تا صنعت الکترونیک تا پنل های خورشیدی تا تولید ترقه کاربرد دارد. اما این پودر به خاطر قابلیت انفجاری بخش مهمی از پیشران موشک های سوخت جامد است.

به گفته کارشناسان، تولید پودر آلومنیوم برای مصارف موشکی در داخل ایران به این کشور کنترل بیشتری در زنجیره عرضه و کیفیت می دهد.

واکنش چین به گزارش رویترز

رویترز می گوید یکی از اسناد، نامه ای از مجید قاسمی فیض آبادی مدیر وقت شرکت آلومینای ایران به حسن تهرانی مقدم در سپاه در اکتبر ۲۰۱۱ است که نشان دهنده توافق شرکت آلومینای ایران با یک شرکت چینی است تا تجهیزاتی را از یک شرکت آلمانی و ژاپنی دریافت کند. عنوان نامه «اتمیزه کردن پودر آلومینیوم است.» شرکت مورد اشاره چینی، یک شرکت تحت پشتیبانی دولت پکن به نام مختصر «ان.اف.سی» است.

رویترز می گوید درباره این گزارش با دولت چین تماس گرفت و وزارت امورخارجه چین گفته است که درباره شرایطی که رویترز توصیف کرده، درکی ندارد. چین افزوده که به تعهدات بین المللی مربوط به منع گسترش تسلیحات تخریب جمعی، از جمله تصمیمات گرفته شده توسط شورای امنیت سازمان ملل، کاملا عمل می‌کند.

رویترز در این باره با علیرضا میریوسفی، سخنگوی هیات ایرانی در سازمان ملل متحد در نیویورک، تماس گرفت و او در پاسخ به سوالات رویترز نسبت به این ادعاها و صحت و اعتبار اسناد مربوط اظهار بی‌اطلاعی کرده است. دفاتر علی خامنه‌ای و حسن روحانی نیز به سوالات رویترز پاسخ نداده‌اند. پروژه موشکی ایران زیر نظر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دارد.

امیر مقدم که اکنون در فرانسه است، می گوید پس از آن که در اظهاراتی علنی درباره فساد برخی از مقامات دولتی متهم به تحریک به ناآرامی شد، سال ۲۰۱۸ ایران را ترک کرد.

پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، برنامه موشکی و فضایی ایران را خطرناک و غیرصلح‌آمیز خوانده و گفت که دولت آمریکا هرگز ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر غیرنظامی بودن این برنامه را باور نکرده است. وی همچنین گفت که موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما مشابهت دارد گفت که هیچ کشوری به دنبال فناوری موشکی بالیستیک قاره‌پیما نبوده «مگر به قصد حمل کلاهک هسته‌ای.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که همه کشورهای خواهان صلح باید توسعه فناوری‌های مرتبط با موشک‌های بالیستیک در ایران را رد کنند و برای مهار برنامه‌های موشکی خطرناک جمهوری اسلامی به یکدیگر بپیوندند و برای شروع، از تمدید تحریم سازمان ملل متحد در مورد فروش سلاح‌های متعارف به ایران، که در اکتبر آینده منقضی می‌شود، حمایت کنند.

XS
SM
MD
LG