لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

چرخش مواضع انتخاباتی آیت‌الله خامنه‌ای: کسانی که رأی سفید دادند به نظام علاقمند هستند


هفت تیر ۱۴۰۰
هفت تیر ۱۴۰۰

در حالی که آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ رأی سفید را به دلیل « تضعیف نظام اسلامی» «حرام» اعلام کرده بود، روز دوشنبه ۷ تیر در چرخشی آشکار گفت آراء سفید یا رأی باطله «ابدا» به معنی «جدایی افراد از نظام» نیست.

در انتخابات اخیر ریاست جمهوری که ابراهیم رئیسی با کسب ۱۸ میلیون رأی به عنوان برنده آن اعلام شد، تعداد آراء باطله حدود ۴ میلیون رأی بود که بیش از آراء سه نامزد حاضر در انتخابات یعنی محسن رضایی، عبدالناصر همتی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی است.

به گزارش خبرگزاری های ایران، آیت الله علی خامنه ای در دیدار با مدیران قوه قضاییه، که ابراهیم رئیسی هم به عنوان رئیس قوه قضاییه در آن حضور داشت، «انکار عظمت» انتخابات اخیر ریاست جمهوری را «تلاش بیهوده» دانست و گفت: «در فضای مجازی حرف می زنند که عظمت این انتخابات را انکار کنند اما فایده‌ای ندارد. این تلاش بیهوده است.» این چندمین بار است که آیت‌الله خامنه‌ای در دولت حسن روحانی، از فضای مجازی انتقاد می‌کند.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین از «پیروزی نامزد مورد قبول مردم با رأی خوب و درصد بالا» ابراز خشنودی کرد و انتخابات ۱۴۰۰ را «حقاً و انصافاً یک حماسه» دانست.

مشارکت ۴۸.۸ درصدی مردم ایران در انتخاباتی که بسیاری از نامزدها در آن رد صلاحیت شده بودند، از نظر کاهش مشارکت یک رکورد به حساب می‌آید که برای حکومت ناخوشایند است. بسیاری از تحلیل گران می گویند دعوت کم سابقه فعالان مدنی و سیاسی از مردم برای تحریم و عدم شرکت در انتخابات، مهمترین دلیل پایین بودن مشارکت در انتخابات اخیر ریاست جمهوری است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، هفته پیش گفته بود: «غصه می خوریم که چرا مشارکت ۴۸ درصد شده» است.

آیت الله خامنه ای پیشتر بارها خواستار «حضور پرشور مردم» در انتخابات شده بود. او روز دوشنبه بدون اشاره به اینکه بیش از نیمی از واجدین شرایط در انتخابات شرکت نکرده اند « فعالیت هزاران دستگاه تبلیغاتی» برای منصرف کردن مردم از شرکت در انتخابات را بی فایده دانست و گفت: «آنها به برخی بهانه‌ها مانند مشکلات معیشتی یا بعضی حوادثی که بعدا رخ داد مانند بحث احراز یا عدم احراز صلاحیت ها نیز امید بسته بودند.»

رد صلاحیت برخی از افراد مانند علی لاریجانی و محمود احمدی نژاد که در رده های بالای مدیریتی جمهوری اسلامی حضور داشته اند با انتقادهای تندی در میان طرفداران حکومت مواجه شد. ولی آیت الله خامنه ای روز دوشنبه باز هم از شورای نگهبان دفاع کرد و گفت: « البته بنده ممکن است با بعضی از نظرات شورای محترم نگهبان مثلا در باره یکی دو مورد یا کمتر و بیشتر موافق نباشم اما اعضاء محترم این شورا را افراد متشرع، پرهیزگار و مقید به وظیفه دینی می‌دانم که بر طبق قانون و وظیفه دینی عمل می‌کنند.»

آیت الله خامنه ای، در سخنرانی روز دوشنبه از ابراهیم رئیسی که اکنون علاوه بر ریاست قوه قضاییه به عنوان رئیس جمهور منتخب هم شناخته می شود تقدیر کرد و «حرکت جهادی» او در قوه قضاییه را ستایش کرد.

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی بیانیه ای منتشر کرده و از کشورهای عضو شورای حقوق بشر خواسته است اقدامی انجام دهند.

به گفته اکنس کالامارد، رئیس سازمان عفو بین الملل، ابراهیم رئیسی به جای این که در مورد جنایت علیه بشریت، شامل قتل، ناپدید شدن اجباری و شکنجه مورد تحقیق قرار گیرد، به مقام ریاست جمهوری رسیده که یادآوری تلخی از مصونیت این گونه متهمان از سوی حاکمیت در ایران است.

XS
SM
MD
LG