لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

رأی کمیته انضباطی فدراسیون جهانی اعلام شد: فدراسیون جودوی ایران برای چهارسال تعلیق شد


تعلیق فدراسیون جودو ایران
تعلیق فدراسیون جودو ایران

پس از فرآیندی طولانی و حواشی بسیار، سرانجام رأی کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو اعلام شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این کمیته روز پنجشنبه ۲۹ آوریل فدراسیون جودو ایران را به دلیل نقض اساسنامه فدراسیون جهانی و بی‌توجهی به هشدارهای مکرر این نهاد در رابطه با خودداری از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی، به مدت چهار سال تعلیق کرد. این محرومیت شامل فدراسیون، مدیران، ورزشکاران، و تیم‌های جودو ایران می‌شود.

کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو حدود دو سال پیش ایران را به صورت موقت و برای مدتی نامحدود تعلیق کرده بود. این تصمیم با شکایت ایران به دادگاه عالی ورزش در سوئیس همراه شد.

این دادگاه پس از بررسی ادعاهای طرفین حکم داد که تعلیق نامحدود قانونی نیست، ‌و بار دیگر پرونده را به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو ارجاع کرد.

هر چند مقامات ایرانی رأی دادگاه عالی ورزش را موفقیتی بزرگ توصیف کردند، ولی حکم تعلیق چهار ساله شکست تلخی برای تشکیلات ورزش حکومتی آن کشور محسوب می‌شود.

با احتساب حدود بیست ماه تعلیق فدراسیون جودوی ایران، این محرومیت چهار ساله در شهریور ۱۴۰۲ به پایان می‌رسد. فدراسیون جودوی ایران سه هفته فرصت دارد تا با مراجعه به دادگاه عالی ورزش، به حکم صادره اعتراض کند.

در گزارش آسوشیتدپرس آمده است که این محرومیت موقت است و اگر فدراسیون جودو ایران قوانین مربوط به عدم تبعیض را رعایت کند و مسابقه دادن با اسرائیل را بپذیرد، می‌تواند لغو شود.

یکی از دلایل اصلی تعلیق فدراسیون جودوی ایران، پرونده مرتبط با سعید مولایی و دخالت مقامات حکومت ایران در ورزش است.

سعید مولایی
سعید مولایی

او در جریان رقابت‌های جهانی جودو در ژاپن، به دستور مقامات ایرانی و علی‌رغم میل باطنی خود، به حریفی از بلژیک باخت تا مقابل رقیب اسرائیلی قرار نگیرد. سعید مولایی در دیدار رده‌بندی نیز به صورت عجیبی شکست خورد تا روی سکوی مدال‌ها نیز کنار ورزشکار اسرائیلی قرار نگیرد.

او به ایران بازنگشت و به آلمان رفت، و در حال حاضر در رقابت‌های بین‌المللی برای مغولستان مبارزه می‌کند.

مقامات ایرانی همواره عمدی بودن شکست‌ها و آسیب‌دیدگی‌های ورزشکاران این کشور برای خودداری از رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی را انکار کرده‌ و مدعی شده‌اند که این ورزشکاران با میل و رضایت خود مقابل رقبای اسرائیلی حاضر نمی‌شود.

البته این ادعای حکومت ایران را سعید مولایی، و ده‌ها ورزشکار دیگر این کشور که در گذشته تجربیات تلخ مشترکی داشتند، رد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG