لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

اوکراین: توضیحات ایران درباره دلایل سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی با شواهد واقعی همخوانی ندارد


سقوط هواپیمای اوکراینی - آرشیو
سقوط هواپیمای اوکراینی - آرشیو

وزارت خارجه اوکراین روز جمعه ۲۰ فروردین، با صدور بیانیه‌ای مقامات جمهوری اسلامی ایران را به «دستکاری» در واقعیت و ایجاد «خشم و ناامیدی» در طرف اوکراینی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری اوکراینی «اوکراین‌فرم»، وزارت خارجه اوکراین می‌گوید وقتی مقامات ایرانی اظهار می‌دارند که در دو دور مذاکرات مربوط به سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در حومه تهران، توضیحات درباره دلایل سقوط هواپیما داده شده است، واقعیت را «دستکاری» می‌کنند و باعث ایجاد «خشم و ناامیدی» در سمت اوکراینی می‌شوند.

این در حالی است که به گفته وزارت خارجه اوکراین، مقامات ایران با طرح «اتهامات غیرمسئولانه» در پرونده هواپیمای اوکراینی، اوکراین را به سازنده نبودن متهم کرده‌اند.

وزارت خارجه اوکراین همچنین گفته است که دلایل سقوط هواپیما باید به طور رسمی در تحقیقات فنی که ایران قرار بود مطابق استانداردهای قوانین بین المللی انجام دهد و همچنین در گزارش نهایی که ماه مارس امسال منتشر شد، تایید شود. به گفته وزارت خارجه اوکراین، تنها تاکید ایران روی اشتباه انسانی است و همزمان، تحلیلی از دلایل زنجیره رویدادهایی که منجر به آن اشتباه مرگبار شد‌، ارائه نمی دهد.

وزارت خارجه اوکراین می گوید تهران درباره اسامی ده مقام ایرانی که اخیرا اعلام کرده است علیه آنها در پرونده هواپیمای اوکراینی کیفرخواست صادر شده، توضیحی ارائه نداده بوده است.

وزارت خارجه اوکراین اضافه کرده که این کشور متعهد است با ایران همکاری «محکم و سازنده» داشته باشد و نظری که در بیش از ۹۰ صفحه درباره گزارش فنی تحقیقات ایران از ماجرای سقوط هواپیما در ماه فوریه داد، گواه این امر است. اما این وزارت خانه می گوید که اظهارات مطرح شده در گزارش اوکراینی، از سوی ایرانی ها نادیده گرفته شده است.

وزارت خارجه اوکراین می گوید هیچ نسخه ای از دلایل سقوط هواپیمای پرواز «پی‌اس‌۷۵۲» را که بر «شواهد واقعی» استوار نباشد، نمی پذیرد و ایران کوشش دارد که «یک نسخه دلخواه خود از اشتباه انسانی» را ترویج کند و «به طور تعجب آمیزی، اگر هم این [اشتباه انسانی] واقعا دلیل آن فاجعه بوده باشد،‌ ایران حتی تلاش نمی کند که دلایلی را که منجر به سقوط هواپیما شد، تجزیه و تحلیل کند.» وزارت خارجه اوکراین می گوید که معنی این امر آن است که نتیجه درست از آن رویداد گرفته نمی شود و امنیت پرواز غیرنظامی نیز بهبود نمی یابد.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که با ۱۷۶ سرنشین از تهران عازم کی‌یف در اوکراین بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می‌گفتند سقوط هواپیما بر اثر نقص فنی روی داده است، سپاه پاسداران سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

محسن بهاروند، معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران، پیشتر در ۱۸ فروردین، درباره واکنش مقامات اوکراینی به روند تحقیقات ایران در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری، گفت تهران «هیچ‌گونه فشار و تهدیدی» را نمی پذیرد.

علاوه بر مقامات اوکراینی، اسفند گذشته نیز کارشناسان سازمان ملل متحد اعلام کردند که ایران با هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراینی در حومه تهران، و با اقدامات پس از آن، حقوق بشر را به طور مکرر نقض کرده است و توضیحات مقامات ایران در خصوص سقوط هواپیما، برای گمراه کردن و گیج کردن، ساخته شده است. مقامات ایران ۲ اسفند ۱۳۹۹ اعلام کردند که تحقیقات خود را در باره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی تکمیل کرده اند.

XS
SM
MD
LG