لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

گفتگو با یکی از نزدیکان برادران افکاری: تمام پرونده بر اساس اعترافات اجباری بعد از شکنجه‌های شدید شکل گرفته است


 از راست:‌ وحید افکاری، نوید افکاری، و حبیب افکاری
از راست:‌ وحید افکاری، نوید افکاری، و حبیب افکاری

یک منبع نزدیک به برادران افکاری می‌گوید احکام اعدام و زندان‌های طولانی برای این سه برادر بر اساس اعترافات اجباری بعد از شکنجه‌های شدید و تهدید شکل گرفته است.

این منبع نزدیک به خانواده افکاری، که برای امنیت خود مایل به انتشار نامش نبود، به صدای آمریکا گفت، رسیدگی به اتهامات آنها در سه پرونده جداگانه در دادگاه‌ انقلاب شیراز، شعبه یک دادگاه یک کیفری، و دادگاه دو کیفری استان فارس «به صورت ناعادلانه و بدون رعایت هیچگونه اصول حقوق بشری» انجام شده است.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی از صدور احکام سنگین برای سه برادر به نام‌های نوید، وحید، و حبیب افکاری در فضای مجازی منتشر شد:

  • نوید افکاری - حکم: اعدام و شش و نیم سال زندان

نوید افکاری سنگری متولد ۱۳۷۳، کشتی‌گیری است که چند قهرمانی در کشتی ایران داشته است. او در حاشیه اعتراضات مرداد سال ۹۷، که در اعتراض به کاهش شدید ارزش پول ایران در مقابل دلار از أصفهان شروع و به دیگر نقاط کشور رسید، بازداشت شد. پرونده او در دادگاه جدا رسیدگی شد و به اتهاماتی چون تحریک مردم به قصد برهمزدن امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام،‌ توهین به رهبری و تبانی اجتماع به شش سال و شش ماه زندان محکوم شد. اما بیشترین مجازات او برای اتهام قتل یک مامور امنیتی در جریان اعتراضات در شیراز است. او به اتهام قتل و محاربه به دو بار اعدام محکوم شده است.

  • وحید افکاری - حکم: ۵۴ سال زندان

وحید افکاری متولد ۱۳۶۴،‌ برادر بزرگتر نوید، هرچند به مرگ محکوم نشده است، اما دو شعبه دادگاه کیفری استان فارس و دادگاه انقلاب شیراز او را مجموعا به بیش از ۵۴ سال زندان محکوم کرده‌اند. دادگاه در یکی از پرونده‌ها او را به «مشارکت در محاربه» متهم کرده و برایش ۲۷ سال زندان در نظر گرفت. همچنین او به اتهام «معاونت در قتل عمد» به همراه برادرش، به ۲۷ سال دیگر محکوم شده است.

  • حبیب افکاری - حکم: ۲۷ سال و سه ماه زندان

حبیب افکاری برادر کوچکتر نوید افکاری نیز به ۲۷ سال زندان محکوم شده است. او نیز توسط دو دادگاه به اتهاماتی مشابه برادرانش و همچنین «دو فقره جرح عمدی با شیء برنده (کارد)»، «بر هم زدن امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، و «توهین به رهبری» مجموعا به این مدت زندان محکوم شده است.

رسیدگی ناعادلانه

این منبع نزدیک به خانواده افکاری به صدای آمریکا گفت که این سه برادر از یک محاکمه عادلانه برخوردار نبودند. نوید و وحید افکاری در دادگاه یک وکیل تسخیری توسط قوه قضائیه داشتند که بخشی از اطلاعات غلط از سوی او به آنها داده شد. حبیب افکاری هم در مراحل دادرسی از وکیلی برخوردار نبود. آنها همچنین به پرونده و ادله دادگاه علیه خودشان دسترسی نداشتند. تنها پس از صدور حکم بود که نوید و وحید افکاری توانستند فقط به مدت دو ساعت در زندان و در مکانی تحت کنترل، پرونده خود را مرور کنند.

این منبع مطلع به صدای آمریکا گفت، هرچند اغلب مجازات های صادر شده در دادگاه بدوی بوده اند و فرصت تجدیدنظر خواهی دارند، اما حکم اعدام نوید افکاری قطعی است. بعد از صدور در شعبه یک دادگاه کیفری استان فارس در تاریخ ۲۵ مرداد ۹۹، درخواست اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی ایران رد شد و پرونده برای ارجاع به شعبه اجرای احکام منتظر نظر رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی است و هر لحظه امکان ارسال پرونده برای اجرای حکم و اعدام نوید افکاری وجود دارد.

شکنجه برای برعهده گرفتن اتهام قتل

در حاشیه اعتراضات هفته دوم مرداد مردی به نام «حسن ترکمان» کشته شد. برخی خبرگزاری‌های نزدیک به نهادهای امنیتی گفتند او یکی از نیروهای امنیتی حاضر در تجمعات شیراز بود. اما خبرگزاری قوه قضائیه ایران او را یک کارمند ساده معرفی کرده است.

دستگاه امنیتی و قضایی کمی بعد نوید افکاری، یکی از بازداشت شدگان در اعتراضات شیراز، را به بعنوان قاتل حسن ترکمان معرفی کرد. آنها سایر برادرانش را نیز بازداشت کردند.

بهیه نامجو، مادر نوید افکاری، پیشتر در ویدئوهایی گفت که ماموران پسرانش را شکنجه کردند تا علیه همدیگر شهادت دهند و وحید تحت همین شکنجه‌ها دو بار اقدام به خودکشی کرد.

این منبع مطلع و نزدیک به خانواده افکاری به صدای آمریکا گفت که دادگاه اساسا بر مبنای اعترافات از برادران افکاری در دوران بازجویی، دادگاه تشکیل شد.

نوید و وحید افکاری در دادگاه با رد اعترافات، اعلام کرده‌اند که آن اعترافات تحت تهدید و شکنجه از آنها گرفته شده است. آنها شرح دادند که با شدیدترین و وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها همچون «شکنجه‌های روانی، تهدید به کشتن و بازداشت دیگر اعضای خانواده، کشیدن پلاستیک روی سر و ریختن الکل با قطره چکان در بینی» همراه بوده است.

نامه منتسب به نوید افکاری که در آن از شکنجه‌های خود گفته است.
نامه منتسب به نوید افکاری که در آن از شکنجه‌های خود گفته است.

پیشتر هم نوید افکاری در نامه‌ای گفته بود که روی صورتش پلاستیک کشیده بودند و او تا مرز خفگی و مرگ پیش رفته مجبور به اقرار به مطالب ساختگی شده‌است.

در یک فایل صوتی، نوید افکاری گفت که دست راستش از چند نقطه شکسته شد. او همچنین تایید کرد که حسن ترکمان فرد کشته شده را نمی‌شناسد «ولی زیر شکنجه به خاطر نجات خانواده‌ام و به خاطر وحید تن به خواسته‌های آنان دادم.»

اعترافات اجباری و همراه با خشونت توسط نیروهای امنیتی ایران پیش از این نیز بارها مطرح شده است. استفاده از این روش اعتراف‌گیری، که بارها مورد انتقاد مجامع حقوق‌بشری قرار گرفته است، همچنان توسط قوه قضائیه جمهوری اسلامی ادامه دارد. برخی از این اعترافات اجباری بازداشت‌شدگان همچون اعترافات مازیار بهاری، مازیار ابراهیمی، سپیده قلیان، ابراهیم بخشی،‌ سعید ملک پور، و ده‌ها تن دیگر در شبکه‌های رسمی تلویزیون ایران منتشر شده است.

ماجرای قتل؛ تناقض در مستندات دادگاه

این منبع نزدیک به خانواده افکاری در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا با تاکید بر این که مستندات دادگاه درباره قتل و انتساب آن به نوید افکاری تناقض‌های زیادی دارد، افزود: «گفته می‌شود نوید در پی این اعترافات اجباری اعلام کرده که آلت قتاله، چاقویی بوده که در خانه آنها پیدا شده است. در حالی که این ادعا از سوی پزشکی قانونی رد شده است، اما قاضی پرونده در کیفرخواست نظر پزشک قانونی را وارد نکرده است.»

وی گفت: یکی دیگر از اسنادی که قاضی از طریق آن قتل را به نوید افکاری نسبت داده، گزارش «آنتن دهی موبایل نوید و وحید در محل ماموریت مقتول» عنوان شده است. در صورتی که بر اساس مدارک ارائه شده آنتن دهی موبایل دو تا سه کیلومتر دور از محل قتل را نشان می‌دهد.

حساب توئیتری خبرگزاری قوه قضائیه این هفته مدعی شد که تصویر قتل توسط نوید افکاری وجود دارد. اما حسن یونسی که وکالت نوید افکاری را بر عهده دارد این ادعا را بی اساس دانست و نوشت که هیچ تصویری از لحظه قتل وجود ندارد «و فیلم مورد ادعا مربوط به یک ساعت قبل از زمان قتل است.»

این منبع نزدیک به برادران افکاری در انتها به صدای آمریکا گفت: «مشخص است در جلسات دادگاه چه اتفاقاتی افتاده است. شکنجه‌ها تایید شده و با آن که تمامی مدارک دال بر بیگناهی این سه برادر جمع‌آوری شده اما رسیدگی صورت نمی‌گیرد و خانواده افکاری دیگر امیدی به دستگاه قضایی ایران ندارند. با این حال از جامعه بین‌الملل درخواست کمک دارند تا بیگناهی این سه برادر ثابت شود.»

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی به اعتراض گسترده کاربران ایرانی به صدور احکام اعدام برای نوید افکاری و احکام سنگین برادرانش در شبکه‌های اجتماعی پرداخته است.

نهادهای حقوق بشری می‌‌گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی‌کند و بعضا افرادی بی‌گناه محاکمه و حتی اعدام شده‌‌اند. برای نمونه جمهوری اسلامی در دهه شصت هزاران نفر را که محکومیت زندان داشتند، اعدام کرد.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بر هم زدن ثبات در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

XS
SM
MD
LG