لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

در پی اعتصاب غذا در زندان؛ حال نسرین ستوده وکیل زندانی وخیم شده است


خودداری نسرین ستوده از ملاقات با خانواده
خودداری نسرین ستوده از ملاقات با خانواده

در نهمین روز از اعتصاب غذای نسرین ستوده، همسر این وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران از وخیم شدن حال او خبر داده است.

رضا خندان، همسر خانم ستوده، در صفحه فیسبوک خود با اعلام این خبر نوشت که خانم ستوده ساعت ۷ بعداظهر روز چهارشنبه ۲۹ مردادماه به بهداری زندان اوین منتقل شده است. او افزود: «یکی از همبندیان نسرین که امروز به مرخصی آمد گفت که نسرین قصد داشت در اعتراض به بازداشت مهراوه، از خوردن مایعات هم خودداری کند.»

رضا خندان همچنین اعلام کرد که به دلیل محدود بودن تلفن بند زنان اوین تا عصر شنبه از نسرین ستوده بی‌خبر خواهند ماند.

پیش از این وکیل نسرین ستوده اعلام کرده بود که موکلش در اعتراض به رعایت نشدن اصول دادرسی عادلانه در فرایند محاکمه و رعایت نشدن حقوق زندانیان سیاسی در زمان گذراندن محکومیت‌شان دست به اعتصاب غذا زده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال مدنی زندانی، روز سه‌شنبه ۲۱ مرداد ماه با انتشار نامه‌ای که یک نسخه از آن توسط رضا خندان، همسر خانم ستوده، به صدای آمریکا ارسال شده، اعلام کرد که در اعتراض به عدم آزادی زندانیان سیاسی در میانه بحران شیوع کرونا و «شرایط ظالمانه» در زندان‌های جمهوری اسلامی، دست به اعتصاب غذا زده است.

این اولین بار نیست که خانم ستوده اعتصاب غذا می‌کند. او روز دوشنبه ۲۶ اسفند از جمله زندانیان سیاسی بود که با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به جلوگیری از آزادی زندانیان سیاسی در شرایط شیوع ویروس کرونا دست به اعتصاب غذا زده بود.

در روزهای گذشته و در ادامه فشارها به خانواده زندانیان سیاسی در ایران نیز مهراوه خندان، دختر نسرین ستوده، پس از بازداشت و انتقال به دادسرای اوین، با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، چندی پیش با انتشار توئیتی به مناسبت روز جهانی زنان، ضمن اشاره به «نسرین ستوده» وکیل زندانی در ایران،‌ با «زنان شجاع» ایرانی ابراز همبستگی کرد و نوشت: «من، در این روز جهانی زنان، با نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر ایرانی زندانی، اعلام همبستگی می‌کنم. همان‌گونه که او گفته است: تلاش‌های بی‌امان زنان سرانجام ثابت کرد که، فارغ از حمایت یا مخالفت با آنها، دیگر نمی‌شود زنان را نادیده گرفت.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از آن ‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

دفتر امور زنان وزارت خارجه آمریکا نیز با اعلام حمایت و ابراز نگرانی عمیق از سلامتی نسرین ستوده از رژیم ایران خواسته است تا این وکیل حقوق بشر زندانی و همه زندانیان سیاسی که به ناحق بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

XS
SM
MD
LG