لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

ابراز «نگرانی جدی» دیده‌بان حقوق بشر از خشونت حکومت ایران علیه معترضان؛ دست‌کم ۹ نفر کشته شدند


تجمع در یکی از شهرهای خوزستان در دو هفته پیش.
تجمع در یکی از شهرهای خوزستان در دو هفته پیش.

دیده‌بان حقوق بشر با اعلام اینکه در اعتراضات مسالمت آمیز خوزستان، دست‌کم ۹ نفر بر اثر تیراندازی ماموران حکومت ایران کشته‌شدند، از سرکوب معترضان ابراز «نگرانی جدی» کرد و خواستار اجازه یک تحقیق بین‌المللی مستقل درباره خشونت علیه معترضان شد.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود که پنجشنبه شب ۷ مردادماه منتشر شد، به استناد روایت گروههای حقوق بشری نوشت که در این اعتراضات دست‌کم ۹ نفر کشته شدند که یکی از آنها پسر ۱۷ ساله‌ای بود. آمار دقیقی از تعداد کشته‌شدگان سرکوب معترضان در خوزستان ارایه نشده اما منابع دولتی تاکنون از مرگ چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی گفته بودند. پیش از گزارش دیده‌بان حقوق بشر، نهاد عفو بین الملل هم گفته بود دست‌کم هشت نفر در این اعتراضات جان باختند.

در بیانیه نهاد دیده‌بان حقوق بشر به نقل از تارا سپهری فر،‌ پژوهشگر بخش ایران این نهاد آمده که فقط یک تحقیق شفاف درباره کشتن معترضان، می‌تواند نیروهای امنیتی را برای اعمال خطاهای‌شان مسئول نگه دارد.

از اواخر تیرماه،‌ موج جدیدی از اعتراض‌ها در ایران از استان خوزستان آغاز شد. این اعتراضات در دو هفته اخیر ادامه داشته و حتی تا تهران و برخی دیگر شهرهای ایران نیز کشیده شد.

این هفته، ویدئوهای ارسال شده به صدای آمریکا نشان می‌داد که معترضان در تهران با سر دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور»، «خامنه ای حیا کن، مملکتو رها کن» و «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» به خیابان‌ها آمده‌اند.

XS
SM
MD
LG