لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

نرگس محمدی از زندان آزاد شد


نرگس محمدی، فعال مدنی، پنج سال از دیدار فرزندانش محروم بوده است (عکس آرشیوی است)
نرگس محمدی، فعال مدنی، پنج سال از دیدار فرزندانش محروم بوده است (عکس آرشیوی است)

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر که با حکم ۱۰ سال زندان بیش از هشت سال در حبس به سر برده بود، روز پنجشنبه ۱۷ مهرماه از زندان آزاد شد.

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا، درباره جزئیات آزادی خانم محمدی گفت: «نرگس [محمدی] ساعت ۳ بامداد امروز مقابل منزل خواهرش در زنجان آزاد شده است.» آقای رحمانی با اشاره به این که آزادی همسرش بسیار غافلگیرکننده بوده است، گفت که ظاهرا خانم محمدی را از خواب بیدار کرده‌‌اند و به او اطلاع داده‌اند که از زندان آزاد می‌شود.

آقای رحمانی تاکید کرد که این آزادی «با تلاش و پیگیری وکلا» به دست آمده است.

تقی رحمانی درباره وضعیت روحی و جسمانی خانم محمدی نیز توضیح داد که او در حال حاضر وضعیت روحی مناسبی دارد، اما با توجه به بیماری‌هایی که [در زندان] داشته، از نظر جسمانی باید تحت نظارت پزشکان قرار گیرد.

او با تاکید بر این که «جای هیچ فعال مدنی و سیاسی زندان نیست و آرزو می‌کنم که همه زندانیان مشمول این آزادی بشوند،» افزود: «نرگس بارها میان آزادی و زندان رفت وآمد کرده است. او باید این حق را داشته باشد که بیاید و فرزندانش را ببیند. فرزندان او چه گناهی کرده‌اند که باید [از دیدار مادرشان] محروم شوند.»

آقای رحمانی، با بیان این که فرزندان نرگس محمدی «پنج سال است که مادرشان را ندیده‌اند، درباره فشارهای وارده به خانواده خانم محمدی در این سال‌ها گفت: «معمولا این فشار‌ها وجود دارد و زمانی از بین می رود که فعال حقوق بشر زندان نرود.»

او در ادامه دیدار زندانیان سیاسی و مدنی با خانوادهایشان را حق شهروندی و حق خانواده‌های این افراد دانست و افزود: «انتظارداریم مانعی برای خروج از کشور [نرگس محمدی] برای دیدار فرزندانش وجود نداشته باشد.»

اواخر تیر ماه کیانا و علی، فرزندان این فعال حقوق بشر، با انتشار ویدئویی اعلام کردند که ۱۱ ماه است صدای مادرشان را نشنیده‌اند.‌ پس از انتشار این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی، برخی از کاربران توئیتر با انتشار پیام‌هایی با هشتگ #صدای_نرگس_باش کارزار تازه‌ای را در حمایت از این روزنامه‌نگار زندانی و علیه فشارهایی که توسط مقامات قضایی ایران به او و خانواده‌اش وارد شده است - از جمله قطع تماس تلفنی و ملاقات این مدافع حقوق بشر - آغاز کردند. آنها در این کارزار خواهان آزادی این فعال حقوق بشر زندانی از زندان زنجان شدند.

تقی رحمانی، فعال سیاسی، همچنین درباره این که آیا خانم محمدی پرونده دیگری در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی دارد یا نه به صدای آمریکا گفت که یک اتهام به او ابلاغ شده است، اما هنوز مشخص نیست که جریان حقوقی به کجا رسیده و وکلا در حال پیگیری هستند.

نرگس محمدی، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و فعال مدنی زندانی که از اواسط اردیبهشت ماه سال ۹۴ در زندان به سر می‌بُرد، چندی پیش پس از تحصن به همراه ۷ زندانی زن دیگر در اعتراض به کشتار آبان ماه از زندان اوین همراه با ضرب و شتم به زندان زنجان منتقل شده بود.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG