لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۶

منوچهر بختیاری یکبار دیگر بازداشت شد؛ او را «در صندوق عقب ماشین انداختند و بردند»


تصویری از منوچهر بختیاری (سمت چپ) در کنار فرزند خود پویا بختیاری که در اعتراضات آبان سال ۹۸ کشته شد.
تصویری از منوچهر بختیاری (سمت چپ) در کنار فرزند خود پویا بختیاری که در اعتراضات آبان سال ۹۸ کشته شد.

پدر پویا بختیاری، جوانی که در اعتراضات آبان ماه ۹۸ به ضرب گلوله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به قتل رسید،‌ بار دیگر توسط نیروهای امنیتی به طرز خشونت‌آمیزی بازداشت شد.

مهرداد بختیاری، برادر منوچهر بختیاری با تایید این خبر به صدای آمریکا گفت،‌ نیروهای امنیتی روز پنجشنبه ۹ اریبهشت ماه با هجوم به منزل برادرش،‌ وی را مورد ضرب و جرح شدید قرار دادند، به شکل خشونت‌آمیزی در صندوق عقب ماشین گذاشتند، و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

وی در ادامه افزود،‌ نه تنها آقای بختیاری بلکه برخی دیگر از اعضای خانواده وی از جمله کودکی شیرخواره و همسایگانی که برای جلوگیری از زدن آقای بختیاری حضور داشتند نیز توسط ماموران،‌ مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.

آقای بختیاری همچنین گفت که او با ستاد خبری اطلاعات برای مشخص شدن محل بازداشت و یا ارگان بازداشت کننده تماس گرفته است، اما آنها ابراز بی‌اطلاعی کرده‌‌اند.

مسیح علینژاد، خبرنگار مستقل و مجری و مفسر برنامه تبلت در صدای آمریکا، نیز با انتشار ویدئویی از مادر منوچهر بختیاری نوشت: «اوج خشونت یک حکومت در برابر بی‌خشونت‌ترین اعتراضات خانواده‌های دادخواه. خانواده‌ها کوتاه نمی‌آیند.»

این اولین بار نیست که منوچهر بختیاری و یا دیگر اعضای خانواده او بازداشت می‌شوند.‌ او اولین بار در آستانه چهلم جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸ به همراه برخی دیگر از اعضای خانواده خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.‌ آقای بختیاری پس از آن نیز بارها توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد شده بود.

پویا بختیاری، فرزند منوچهر بختیاری و از جان‌باختگان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸، در ایران است. او زمانی که در دومین روز از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین به همراه دیگر اعضای خانواده خود به راهپیمایی رفته بود هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG