لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

واکنش‌ها در فضای مجازی به تأیید حکم اعدام سه معترض آبان‌ماه: «ما را آدم نمی‌دانند و عدد به حساب می‌آورند»


امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی
امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به تأیید حکم اعدام برای سه معترض اعتراضات آبان ماه گذشته واکنش نشان دادند و آن را نشانه‌ای دیگر از نبود آزادی بیان در ایران دانستند.

پیشتر، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات متحده تأیید حکم اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردمی آبان سال ۱۳۹۸ در ایران توسط دیوان عالی کشور را محکوم می‌کند.

روز پنجشنبه ۵ تیر اعلام شد که حکم اعدام برای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی در دیوان عالی جمهوری اسلامی تأیید شده است.

واکنش‌ها در فضای مجازی

حکم این سه جوان معترض در حالی ابتدا در دادگاه بدوی صادر و در دیوان‌عالی تأیید شده که مصطفی نیلی، وکیل این متهمان، هنوز فرصت «ورود به پرونده» و ثبت وکالت را از سوی مقامات قضایی نیافته است. او در توئیتر خود نسبت به صدور این حکم ابراز تعجب کرد.

حسین تاج، دیگر وکیل دادگستری که به دفاع از متهمان سیاسی مشغول است،‌ وضعیت را مشابه آن چه مصطفی نیلی شرح داد، بیان کرده است.

در این بین انتشار خبر تأیید حکم اعدام در دیوان عالی و بعد تکذیب در برخی خبرگزاری‌های دولتی، ‌نگرانی فعالان حقوق بشر را به همراه داشت. کاربری به نام سیداحمد حق‌نگار می‌گوید این رویه جمهوری اسلامی است که ابتدا خبری را اعلام می‌کند و بعد با «بازی همیشگی» تأیید و تکذیب، همه را گیج می‌کند و بعد «جلاد» با «خیال راحت» اعدام می‌کند.

اما علیرضا روشن، از فعالان حقوق اقلیت‌های مذهبی، نیز به این تائید حکم در توئیتر واکنش نشان داد و نوشت که از نظر جمهوری اسلامی،‌ مردم فقط «عدد» هستند و «آدم» نیستند.

کیخون کاربر دیگری است که از گروهی از روزنامه‌نگاران نزدیک به حکومت ایران انتقاد کرد و نوشت آنها برای انتشار «اخم کردن و کج نگاه کردن پلیس آمریکا به معترضین» رقابت می‌کردند که خبر بزنند، اما اکنون هیچ‌کدام آنها دنبال خبر حکم اعدام «این سه جوان بی‌گناه» نیستند.

اعتراضات مردمی از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر گران شدن بنزین، در شهرهای مختلف ایران از جمله مشهد، خوزستان، اهواز، خرمشهر، بهبهان آغاز شد و سپس به تمام مناطق کشور کشیده شد و ابعاد اعتراض از گرانی بنزین فراتر رفت.

پس از این اعتراضات خبرگزاری رویترز در گزارشی آمار کشته شدگان در اعتراضات ایران را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد و به نقل از سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی نوشت که خامنه‌ای به مقامات دولتی و امنیتی دستور داده بود برای متوقف کردن اعتراضات «هر کاری لازم است» انجام دهند.

در هنگام اعتراضات مردمی ایران مقامات دولت آمریکا و از جمله شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرده و گفته بود که «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG