لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۰

آخرین وضعیت پرونده سه تن از معترضان آبان ۹۸؛ حکم اعدام توسط دیوان عالی نقض شد


از راست:‌ امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی

وکلای مدافع پرونده امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی می‌گویند که دیوان عالی کشور طی روزهای گذشته حکم اعدام این سه معترض اعتراضات آبان ماه ۹۸ را نقض کرده است.

یک منبع مطلع در رابطه با آخرین وضعیت پرونده این سه زندانی سیاسی به صدای آمریکا گفت: «در حال حاضر تجویز اعاده دادرسی صادر شده و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض می‌رود. جلسه رسیدگی با حضور وکلای تعیینی و متهمان در یکی از شعب دادگاه انقلاب برگزار خواهد شد تا به موارد مندرج در کیفرخواست رسیدگی شود.»

بابک پاک‌نیا، یکی از وکلای مدافع این سه زندانی سیاسی، نیز روز شنبه ۱۵ آذر ماه با تایید این خبر در توئیتر خود نوشت: «دقایقی قبل ضمن حضور در دیوان، رسماً اعلام شد که حکم اعدام امیرحسین مرادی،‌ سعید تمجیدی، و محمد رجبی از سوی شعبه اول دیوان عالی کشور نقض و پرونده طی روزهای آتی جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض ارسال خواهد شد.»

این منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، به صدای آمریکا گفت، اقدام بعدی وکلای پرونده آماده شدن برای تدارک دفاعیات در جلسه رسیدگی خواهد بود. به گفته این منبع آگاه، بر اساس ادله موجود و با توجه به تسلط وکلای تعیینی بر پرونده بعید است که حکم اعدام بار دیگر صادر شود.

پیشتر یک منبع آگاه با موضوع ارجاع پرونده به دیوان عالی و توقف حکم اعدام به صدای آمریکا گفته بود: «این پرونده مملو از نقایص متعدد است و صدور حکم اعدام برای این سه زندانی سیاسی نه عادلانه است و نه اخلاقی، و موازین قضایی در آن نیز رعایت نشده است.»

این فرد مطلع و نزدیک به خانواده این سه زندانی سیاسی در رابطه با اعطای مرخصی در شرایط کنونی و با شیوع کرونا در زندان‌های ایران به صدای آمریکا گفت:‌ «مرخصی ویژه افرادی است حکم قطعی آنها صادر شده، نه افرادی که پرونده آنها در حال رسیدگی است. به همین دلیل امکان اعطای مرخصی تا زمان رسیدگی مجدد به پرونده وجود ندارد. در صورتی که بعد از رسیدگی بار دیگر حکم اعدام صادر نشود وکلای مدافع می‌توانند تقاضای فک قرار بازداشت موقت به وثیقه را بدهند.»

به گفته این منبع آگاه، در صورت صادر نشدن مجدد حکم اعدام در شعبه هم‌عرض،‌ قرار وثیقه صادر و شرایط آزادی امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی تا زمان صدور حکم قطعی فراهم خواهد شد. این منبع آگاه افزود که وکلای پرونده در نظر دارند در صورت تغییر قرار بازداشت به قرار وثیقه،‌ این وثیقه را به دادگاه تودیع کنند.

این منبع مطلع در پایان به صدای آمریکا گفت: «وکلای مدافع امیدوار هستند نسبت به بعضی از اتهامات حکم برائت بگیرند و برای باقی اتهامات نیز درصدد هستند از راهکارها و ظرفیت‌های قانونی استفاده کنند تا این احکام را به حداقل ممکن برسانند.»

خبر تایید حکم اعدام این سه جوان معترض در ایران، در حالی منتشر شد که واکنش‌های بسیار شدیدی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت، به طوری که مردم هشتگ «اعدام نکنید» را ترند جهانی کردند.

آبان‌ماه گذشته مردم در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به گران شدن ناگهانی بنزین به خیابان آمدند. به نوشته خبرگزاری رویترز، با دستور خامنه‌ای حدود ۱۵۰۰ نفر از معترضان کشته شدند. حکومت ایران عوامل سرکوب را مجازات نکرد و به جای آن معترضان را بازداشت و محکوم کرد.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG