لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۲

دادگاهی دیگر برای سپیده قلیان؛ این فعال مدنی زندانی با شکایت خبرنگار صداوسیما محاکمه می شود


سپیده قلیان یکم تیر ماه برای تحمل حکم پنج ساله به زندان اوین منتقل شد
سپیده قلیان یکم تیر ماه برای تحمل حکم پنج ساله به زندان اوین منتقل شد

در حالی که سپیده قلیان، فعال مدنی، در حبس به سر می‌برد، جلسه دادگاه این فعال مدنی زندانی با شکایت یکی از خبرنگاران صداوسیما قرار است روز دوم آذر امسال برگزار شود.

جمال حیدری منش، وکیل مدافع خانم قلیان، ضمن اعلام این خبر در استوری صفحه اینستاگرام خود نوشت که با شکایت آمنه سادات ذبیح پور و همراهی وزارت اطلاعات، وقت رسیدگی به اتهام سپیده قلیان برای هفته آینده ابلاغ شده است. او همچنین یادآور شده است: «شکایت مستند خانم سپیده قلیان از خانم آمنه سادات ذبیح پور در خصوص برنامه طراحی سوخته با قرار منع تعقیب رد شد و اعتراض به این قرار هم تاکنون به نتیجه نرسیده است.»

پیش از این سپیده قلیان در توئیت‌هایی نوشته بود که آمنه سادات ذبیح‌پور، خبرنگار صدا و سیما که در مراحل تولید برنامه تلویزیونی طراحی سوخته در اتاق بازجویی حضور داشته، متنی از قبل آماده شده را به سپیده قلیان داده است تا آن را در مقابل دوربین بخواند.

این فعال مدنی زندانی در ایران در ۲۰ بهمن ماه گفته بود که بعد از حضور در شعبه سوم بازپرسی اوین، به خاطر رسانه‌ای کردن اخبار زندانیان عرب به «تبلیغ علیه نظام» و از بابت افشای نقش بازجو-خبرنگاری آمنه‌سادات ذبیح‌پور به «نشر اکاذیب» متهم شده و با قرار کفالت ۱۸۰ میلیونی به طور موقت آزاد شده است.

سپیده قلیان که در پی افشاگری اعترافات اجباری و شکنجه به همراه اسماعیل بخشی بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۴ آبان ماه به همراه چند فعال کارگری در ایران با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده بود، با حضور در اعتراضات مردمی آبان ماه روز شنبه شب ۲۵ ‌آبان ماه ۱۳۹۸ در خانه پدر خود دوباره بازداشت شد. او سپس در روز ۱۲ آذر با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

این فعال مدنی در ایران، یکم تیرماه برای تحمل حکم پنج ساله به زندان اوین منتقل شد. او پیش از انتقال به زندان با انتشار یک ویدئو در صفحه توئیتر خود از تعهد گرفتن برای معرفی خود به زندان پس از مراجعه به اجرای احکام دادسرای اوین و مخالفت با نامه درخواست عفو به خامنه‌ای خبر داده بود.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG