لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۴

سپیده قلیان برای گذراندن ۵ سال زندان به اوین منتقل شد


سپیده قلیان برای اولین بار در حاشیه اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت شده بود
سپیده قلیان برای اولین بار در حاشیه اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت شده بود

وکیل سپیده قلیان، فعال مدنی، از انتقال موکل خود به زندان اوین برای گذراندن دوره محکومیتش خبر داد.

جمال حیدری منش، وکیل سپیده قلیان فعال مدنی در ایران، روز یکشنبه در استوری اینستاگرام خود اعلام کرد که سپیده قلیان روز یکشنبه یکم تیرماه برای تحمل حکم پنج ساله به زندان اوین منتقل شده است.

پیشتر خانم قلیان با انتشار یک ویدئو در صفحه توئیتر خود از تعهد گرفتن برای معرفی خود به زندان پس از مراجعه به اجرای احکام دادسرای اوین و مخالفت با نامه درخواست عفو به خامنه‌ای خبر داده بود.

قلیان با انتشار یک ویدئو گفته بود که مقامات قضایی از او خواسته بودند تا در نامه ای خواستار عفو از خامنه‌ای شود اما بعد از مخالفت قلیان «بدون ابلاغیه» به او اعلام شده که به زندان منتقل می شود. هر چند در نهایت از او تعهد گرفته‌ و گفته‌اند که خود را روز یکشنبه به زندان معرفی کند.

سپیده قلیان که ابتدا در حاشیه اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت شده بود، چندی بعد آزاد شد اما در پی افشاگری اعترافات اجباری و شکنجه به همراه اسماعیل بخشی بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۴ آبان ماه به همراه چند فعال کارگری در ایران با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده بود. او همچنین با حضور در اعتراضات مردمی آبان ماه روز شنبه شب ۲۵ ‌آبان ماه در خانه پدر خود مجدد بازداشت و پس از چند روز در نهایت روز ۱۲ آذر با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

این فعال مدنی به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی به هفت سال حبس،عضویت در گروه گام به هفت سال حبس، فعالیت تبلیغی علیه نظام به یکسال و شش ماه حبس و نشر اکاذیب به دو سال و شش ماه محکوم شده بود که بنا به گفته وکیل سپیده قلیان برای گذراندن حکم پنج ساله به زندان منتقل شده است.

او همچنین پیش از این در توئیتر از تجربه شخصی خود در رابطه با اعترافات تلویزیونی در زمان بازداشت یاد کرد و نوشته بود یکی از خبرنگاران صدا و سیما به نام «آمنه سادات ذبیح‌پور» در مراحل تولید برنامه تلویزیونی طراحی سوخته در اتاق بازجویی متنی از قبل آماده شده را برای اعتراف تلویزیونی به سپیده قلیان داده تا آن را در مقابل دوربین بخواند.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG