لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

ادامه فشارها به دانشجویان منتقد؛ سها مرتضایی به ۶ سال حبس محکوم شد


سها مرتضایی، دانشجوی ستاره دار دانشگاه تهران
سها مرتضایی، دانشجوی ستاره دار دانشگاه تهران

سها مرتضایی، دانشجوی ستاره‌دار دانشگاه تهران و دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان این دانشگاه که از اواخر آبان ماه سال ۹۸ بازداشت شده بود، به ۶ سال حبس محکوم شده است.

مصطفی نیلی، وکیل سها مرتضایی، در صفحه توئیتر خود از ابلاغ رای صادره از شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای موکلش خبر داد و نوشت که براساس این رای سها مرتضایی به «اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به ۶ سال حبس محکوم شده است.

او افزود که تحصن در دانشگاه تهران در اعتراض به ستاره‌دار شدن، اعتراضات آبان ماه پارسال دانشگاه تهران، و فعالیت‌ در شورای صنفی دانشگاه از مصادیق اتهامی خانم مرتضایی است.

همچنین کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان ایران نیز با اشاره به این که این حکم درشرایطی که دانشگاه‌های کشور به دلیل احتمال شیوع بیماری کرونا در حالت نیمه تعطیل به سر میبرند صادر شده است، نوشت: «با حاشیه امن ایجاد شده برای دستگاه سرکوب در دوران تعطیلی امنیتی دانشگاه‌ها و انقلاب فرهنگی دوم، دانشجویان در سکوت سرکوب می‌شوند.»

سها مرتضایی در حاشیه اعتراضات مردمی در تاریخ ۲۷ آبان ماه در خوابگاه دانشجویی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است، او پیش از بازداشت در پی محرومیت از تحصیل در مقطع دکترا بیش از ده روز با به همراه داشتن پلاکارد در مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران دست به تحصن زده بود.

او پیشتر نیز در جریان اعتراضات دی‌ماه سال ۹۶ بازداشت و شهریورماه سال گذشته توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به شش سال زندان و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی محکوم شده بود.

محرومیت از تحصیل این دانشجو در حالی است که یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری برگرداندن دانشجویان ستاره دار به تحصیل بود.

بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG