لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۶

نگرانی‌ها نسبت به احتمال اعدام دو زندانی سیاسی کُرد در زندان ارومیه افزایش یافته است


پیش از این عفو بین الملل از مقامات جمهوری اسلامی خواهان توقف حکم اعدام صابر شیخ‌ عبدالله و دیاکو رسول زاده شده بود
پیش از این عفو بین الملل از مقامات جمهوری اسلامی خواهان توقف حکم اعدام صابر شیخ‌ عبدالله و دیاکو رسول زاده شده بود

برخی سایت‌های خبری فعال در حوزه حقوق بشر از اجرای حکم اعدام دو زندانی سیاسی کُرد در محوطه زندان مرکزی ارومیه خبر داده‌اند. پیش از این، نهاد «عفو بین‌الملل» هشدار داده بود که صابر شیخ عبدالله و دیاکو رسول‌زاده، با حکم اعدام مواجه شده‌اند.

روز سه‌شنبه ۲۴ تیرماه برخی سایت‌های مدافعان حقوق بشر، از جمله «شبکه حقوق بشر کردستان»، در گزارشی نوشتند که صابر شیخ عبدالله و دیاکو رسول‌زاده، دو زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام، روز دوشنبه جهت اجرای حکم از بند ۱-۲ زندان مرکزی ارومیه به سلول انفرادی منتقل و ساعت ۱ بامداد روز سه شنبه ۲۴ تیرماه در محوطه این زندان اعدام شدند.

صدای آمریکا به طور مستقل نمی‌تواند این خبر را تایید یا تکذیب کند.

بنا بر گزارش سایت‌های مدافعان حقوق بشر،‌ تا این لحظه جسد این دو زندانی سیاسی به خانواد‌ه آنها تحویل داده نشده است.

روز دوشنبه نهاد بین المللی عفو بین الملل با اشاره به انتقال این دو زندانی برای اجرای حکم اعدام، از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود که حکم آنها را متوقف کند.

بازداشت این دو زندانی پس از ماجرای بمب‌گذاری مهاباد در مراسم سالگرد جنگ ایران و عراق در شهریور ماه سال ۱۳۸۹ رخ داد. در این بمب‌گذاری ۱۲ نفر کشته و ۸۲ نفر زخمی شدند. با این حال، منابع نزدیک به این دو زندانی سیاسی گفته بودند که این افراد به مدت یک سال در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه جهت اعتراف، «تحت فشار و شکنجه‌های شدید جسمی و روحی» قرار گرفتند و در نهایت هر دو مجبور به انجام اعترافات تلویزیونی شدند.

انتساب اتهام بمب‌گذاری و پخش این اعترافات اجباری در حالی صورت گرفت که ۳ سال پیش از بازداشت آنها، و تنها یک هفته بعد از بمبگذاری مزبور، در تاریخ ۴ مهر ۱۳۸۹ محمد پاکپور، فرمانده وقت نیروی زمینی سپاه پاسداران، از کشته شدن عوامل این بمبگذاری خبر داده بود.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله اقلیت‌های قومی و مذهبی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG